Wraz z rozwojem technologii dotyczącej przesyłu danych oraz przede wszystkim energii elektrycznej, znacznemu rozwojowi uległy też sprawy związane z nimi technicznie, a więc przede wszystkim struktura, forma i rodzaj wykorzystywanych do takiego przesyłu kabli.
Kabel a nie przewód
Wiele osób stosuje oba te określenia zamiennie i chociaż nie popełniają przy tym błędu, to jednak w praktyce kabel i przewód nieco się różnią. Zasadnicza różnica polega na tym, że przewody służą wyłącznie to budowania instalacji wewnętrznej w budynku, ponieważ najczęściej nie posiadają żadnej izolacji. Kable z kolei wykorzystuje się w środowiskach zewnętrznych, zarówno do tworzenia instalacji przesyłowych ziemnych, powietrznych, jak i wodnych.
Rodzaje kabli
W powszechnym użyciu wykorzystuje się kilka typów specjalistycznych kabli różniących się parametrami i sposobem izolacji. Do najczęściej stosowanych należą kable średniego napięcia oraz do transmisji danych. Nieco rzadziej wykorzystuje się kable telekomunikacyjne, elektromagnetyczne, światłowodowe. Zaś do wyjątkowych rodzajów okablowania, które ma zastosowanie tylko w określonych warunkach, należą kable koncentryczne oraz kable sygnalizacyjne kolejowe. Jak wyglądają i czym się dokładnie różnią, można sprawdzić tutaj https://sklep.elektrospark.pl/kable,7808.html. Niezależnie od typu każdy rodzaj przechodzi bardzo rygorystyczne testy bezpieczeństwa i awaryjności.
Szerokie zastosowanie
Dzięki izolacyjnej strukturze kable mogą być stosowane na zewnątrz w różnych warunkach pogodowych, w tym przy wysokich wahaniach temperatur. Świetnie nadają się też do instalacji ziemnych, wodnych, kładzenia w specjalnych kanałach kablowych oraz montowania wewnątrz budynków, także w ścianach, rurach osłonowych i wzdłuż konstrukcji nośnej. Wzmocnione kable średniego napięcia służące do dystrybucji energii elektrycznej sprawdzą się najlepiej w instalacjach przemysłowych raz do rozprowadzania prądu po wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.
Napisz komentarz
Komentarze