Reklama

Niechlubny rekord Gostynina

Powiat gostyniński zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem wzrostu samobójstw. Porównując rok 2018 do 2019 nastąpił wzrost prób samobójczych zakończonych zgonem aż o 450 proc.

To rekordowy poziom wzrostu w odniesieniu do innych regionów na Mazowszu czy w Polsce. W latach 2013-2019 na terenie powiatu gostynińskiego prawie dwukrotnie więcej ludzi zakończyło swoje życie w konsekwencji próby samobójczej aniżeli w wyniku wypadku drogowego.

Co się dzieje ze społeczeństwem, że nie radzi sobie z problemami suicydalnymi? - zapytaliśmy Franciszka Małeckiego-Trzaskosia, Prezesa Zarządu Instytutu Badań i Analiz działalności Jednostek Samorządu Terytorialnego. - Odwróciliśmy się od siebie, unikamy siebie, przestajemy ze sobą rozmawiać. Jesteśmy okrutni jako społeczeństwo dla siebie wzajemnie.

Statystyki pokazują, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na samobójstwo. - Dzieci w wieku lat 7 potrafią mieć myśli samobójcze, nastolatki popełniają próby - zazwyczaj pierwsza nie zawsze jest udaną. Z wiekiem, a raczej doświadczeniem skuteczność prób samobójczych rośnie. W Polsce samobójstwa są przyczyną 20-25 proc. zgonów w grupie wiekowej 13-19 lat. To wynika z korelacji danych uzyskanych od Policji z tymi pochodzącymi z Głównego Urzędu Statystycznego – mówi Franciszek Małecki-Trzaskoś.

Jak pomóc zagubionym?

- Po pierwsze zacznijmy siebie obserwować. Twórzmy prawdziwe relacje międzyludzkie oparte o interakcje. Groźniejsze od tekturowego państwa jest to, że jesteśmy tekturowymi rodzicami i przyjaciółmi. Po drugie przestańmy czekać na ruch władz centralnych, wywierajmy presję na władze samorządowe. To powinna być presja zorientowana na dofinansowanie instytucji pomocy społecznej oraz placówek oświatowych.

Kilka dni temu gostynińscy funkcjonariusze odwiedli 28-letniego mężczyznę od samobójstwa. Mieszkaniec powiatu gostynińskiego wziął sznurek, nóż kuchenny i poszedł na strych chcąc odebrać sobie życie. Działanie policjantów uchroniło mężczyznę od tragicznego w skutkach kroku. Pisaliśmy o tym tutaj.

Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że w naszym kraju najczęściej próby samobójcze podejmują osoby w wieku 30-34 lata. 

and.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mika 12.06.2020 22:03
Masz rację Magda. Po wielu latach sumiennej i lojalnej wobec dyrekcji pracy odeszłam. Mój honor nie pozwalał, żebym kontynuowała pracę w miejscu, gdzie dyrektor pod wpływem ludzi- karierowiczów zaczynał stosować mobbing wobec niektórych pracowników. Miałam taką możliwość i szybko odeszłam. Inni nie mieli takiego szczęścia. Dobrze wiem, co przeżywa taka osoba.

Gabi 12.06.2020 21:18
Skutek bezmyślnych działań Zamalowanego i jego świty, w tym kilku słusznie "odeszłych" radnych z ELGO. Sprowadził Gostynin z najprężniej rozwijających się miast do za.upia, o którym młodzi chcą jak najszybciej zapomnieć. Niestety nie zawsze się to udaje.

Magda 12.06.2020 20:10
"w latach 2013-2019"... Wielu pracodawców stosuje mobbing, tylko niestety bardzo trudno go udowodnić przed sądem. A jeśli już, to sprawy ciągną się latami. Osoby na kierowniczych stanowiskach czują się bezkarne. Niedawno było głośno, jak była dyrektorka przedszkola, pomimo wyroku sądowego, dostała nagrodę dyrektora w innej placówce.

Stacz 12.06.2020 18:41
Po trzydziestce z młodzieńczego optymizmu zostają strzępy. Brak odporności psychicznej kształtowany przez dziesięciolecia za pomocą bezstresowego wychowania dają znać o sobie kiedy trzeba stawić czoła szarej rzeczywistości. To trzeba wynieść z domu, gdzie jest podział obowiązków od dzieciństwa, a także świadomość konsekwencji każdego działania, lub jego brak. Nauczeni życia na grach komputerowych po prostu robią reset.

Łukasz 12.06.2020 09:18
Co się dziwić. Straszenie koronawirusem kiedy ludzie mają słabo płatną pracę, kredyty i inne problemu. Brak perspektym w tym mieście niestety

bezchmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama