Reklama

Wspomnienie o Stanisławie Biernackim w dwudziestą rocznicę śmierci

Stanisław Biernacki urodził się 28.08.1906 r. w Trzeszczanach, województwo zamojskie. W 1924 r. został absolwentem Gimnazjum Męskiego w Hrubieszowie i rozpoczął studia na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Ze względu na trudne warunki materialne przerwał studia dzienne i zatrudnił się jako nauczyciel domowy synów właściciela przędzalni w Sosnowcu, a naukę na studiach kontynuował w systemie zaocznym. W 1930 r. obronił pracę magisterską, uzyskując dyplom magistra filozofii w zakresie matematyki i podjął pracę nauczyciela matematyki w Gimnazjum im. Piotra Skargi w Pułtusku.

W 1936 r zawarł związek małżeński z Gabrielą Kłoniecką. Cały wolny czas poświęcał na dokształcanie uzyskując tytuł profesora i uprawnienia do nauczania w szkołach średnich. Napisał zbiór zadań do fizyki, który został zatwierdzony jako podręcznik szkolny na lata 1939/40. Opracowanie zostało wydane w 1950 r. przez Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych.

Lata okupacji spędził w rodzinnej wsi Trzeszczany, pracując jako księgowy w spółdzielni mleczarskiej i z narażeniem życia prowadził także tajne nauczanie dla dzieci wiejskich. Po zakończeniu okupacji objął funkcję dyrektora Państwowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku. W 1950 r. przeniósł się do Gostynina obejmując stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki.

Z dużym zaangażowaniem przystąpił do budowy sali gimnastycznej i budynku gospodarczego oraz urządzania gabinetów dydaktycznych. Wskutek rozbieżności poglądów z władzami powiatu zrezygnował z funkcji dyrektora i w 1959 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel matematyki i fizyki w Liceum Pedagogicznym, a po jego zamknięciu w Technikum Elektrycznym.

Był członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego i działaczem Stronnictwa Demokratycznego. W 1972 r. przeszedł na emeryturę. Był bardzo lubiany przez uczniów, jak i kolegów z pracy. Za swoją pracę został odznaczony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, a od władz miejskich Gostynina – medalem pamiątkowym 600-lecia miasta.

Zmarł 26.07.2000 r. i pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Gostyninie. Dla utrwalenia jego pamięci jedna z ulic na osiedlu Zazamcze w Gostyninie nosi jego imię.

Na podstawie „Gostynińskiego Słownika Biograficznego” pod redakcją dr Barbary Konarskiej-Pabiniak, Gostynin 2017. opracował

Andrzej Osiak

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 10 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama