Reklama
Reklama

Kino nieme z historią w tle

Ojczyzna to nasza polska ziemia. Aby ją kochać, trzeba ją poznać i to nie tylko taką, jaka jest dzisiaj, ale również taką, jaka była przed wiekami. Setna rocznica jednej z największej i zarazem najważniejszej bitwy w historii naszego kraju jest idealną okazją do kształtowania postaw patriotycznych oraz przybliżenia istotnych dla historii Polski wydarzeń.

Polskie kino historyczne jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o naszej kulturze i tożsamości. Na zakończenie wakacji zapraszamy mieszkańców na rynek miejski, gdzie w plenerze, pod tak zwaną ,,chmurką”  nastąpi projekcja niemego filmu z 1921 roku pt.: „Cud nad Wisłą” z muzyką na żywo w wykonaniu Zespołu ,,Czerwie”.Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!Prosimy pamiętać, iż w związku z panującą pandemią koronawirusa, należy zachować dystans społeczny oraz zakryć usta i nos na terenie kina plenerowego.

Zadanie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Cud nad Wisłą (1921) reż. Ryszard Bolesławski

Zrealizowany z rozmachem, składający się pierwotnie z dwóch serii, dramat patriotyczny, ilustrujący epizody wojny polsko-bolszewickiej. Film, sprawnie zrealizowany przez aktora i reżysera słynnego MChATu, a później uznanego twórcę hollywoodzkiego, powstał na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Ze względu na aktualny i budzący żywe emocje temat i doborową obsadę aktorską obraz cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród polskich widzów. Akcja filmu rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej w dworku rodu Granowskich. W spokojne życie bohaterów opowieści wdziera się wojna z bolszewickim najeźdźcą. Po wielu dramatycznych perypetiach, w wyniku zwycięskiego natarcia wojsk polskich z sierpnia 1921 roku, dochodzi do zasadniczego przełomu w przebiegu wojny. Po jej zakończeniu zakochane pary mogą wreszcie stanąć na ślubnym kobiercu. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w dniu 14 listopada 1920 r.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady śniegu

Temperatura: 2°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 9 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama