Wyjazd został zorganizowany w ramach zadania publicznego pod nazwą „Organizacja krajoznawczo-kulturalnej wycieczki turystycznej dla mieszkańców miasta będących miłośnikami muzyki”. Stowarzyszenie w ramach tzw. małego grantu otrzymało wsparcie finansowe z Urzędu Miasta Gostynina.
Dzięki środkom otrzymanym z Urzędu Miasta Gostynina mogliśmy m.in. zwiedzić jeden z piękniejszych gmachów Łodzi i największy z teatrów tj. Teatr Wielki mieszczący się przy Placu Dąbrowskiego zbudowany w latach 1949-67 wg projektu Józefa i Witolda Korskich oraz Romana Szymborskiego. Scena teatru to druga pod względem wielkości scena operowa w Polsce. Teatr Wielki jest jedną ze sztandarowych łódzkich realizacji okresu socrealizmu. Pierwotnie widownia teatru liczyła 1270 miejsc; po remoncie przeprowadzonym w 2003 jest 1074 miejsc. Fosa orkiestrowa mieści około 70 muzyków. Teatr posiada 2 kurtyny tekstylne i 4 kurtyny stalowe. Sprzęt oświetleniowy zamontowany jest w wielu punktach sceny i widowni na specjalnych konstrukcjach oraz na 6 mostach jeżdżących. W budynku teatru mieszczą się wszystkie niezbędne do przygotowania pracownie: scenograficzna, stolarska, ślusarska, szewska, krawiecka, modelarska, perukarska, nakryć głowy.
Zwieńczeniem tego wyjazdu był udział w niesamowitym widowisku – w balecie „Grek Zorba” z muzyką znakomitego Mikisa Theodorakisa.
Balet „Grek Zorba” pojawił się w repertuarze Teatru Wielkiego w Łodzi w 1990 roku, niecałe dwa lata po światowej prapremierze w Arena di Verona. Jego twórca Lorca Massine – autor nie tylko choreografii, ale i libretta – wcielił się wtedy w postać głównego bohatera. Dziś, po ponad dwudziestu premierach na kilku kontynentach, spektakl powrócił do Łodzi. W spektaklu, obok choreografii, nadrzędną rolę pełni muzyka Theodorakisa. Uwagę zwracają fragmenty przywodzące na myśl utwory baletowe Siergieja Prokofiewa czy Igora Strawińskiego, powstałe mniej więcej w tym samym czasie. Scenografia natomiast jest oszczędna, geometryczne elementy z tyłu sceny, porządkujące horyzont, na nich wyświetlane są obrazy, delikatnie sugerujące znaczenie poszczególnych scen, na przykład biało-niebieskie tło, które naśladuje krajobrazy nadmorskich greckich miasteczek.
Poruszająca, energetyczna muzyka Mikisa Theodorakisa, wspaniały popis tańca, pełna werwy interpretacja tancerzy, choreografia, scenografia poruszyła wszystkich bez wyjątku - tancerze bisowali trzy razy!
Uczestnicy wyjazdu jednoznacznie przyznali, że tak znakomity, energetyczny spektakl może liczyć na zainteresowanie wszystkich grup wiekowych. To była znakomita lekcja muzyki, ruchu scenicznego a przede wszystkim uniwersalnego języka jakim jest muzyka.
Stowarzyszenie Śpiewacze Arce Cantores zorganizowało ten wyjazd i umożliwiło mieszkańcom naszego miasta udział w pięknym wydarzeniu dzięki wsparciu finansowemu jakie otrzymało z Urzędu Miasta Gostynina. Wyjazd ten poszerzył naszą wiedzę w tej dziedzinie i wzbogacił o wspaniałe doświadczenia artystyczne.
Z muzycznym pozdrowieniem
Michał Pilichowicz
Przedstawiciel Stowarzyszenia
Arce Cantores
Napisz komentarz
Komentarze