Myślą przewodnią tegorocznej akcji Nocy Bibliotek był - „Klimat na czytanie”. Nasza Biblioteka trochę w niekonwencjonalny sposób zachęciła odbiorców Nocy Bibliotek do czytania i wypożyczania książek. Biblioteka dla dzieci i młodzieży – Wioletta Jankowska i Kamilla Ostrowska zaprosiły swoich czytelników na scenę widowiskową Miejskiego Centrum Kultury z propozycją spektaklu „Podaj cegłę” Teatru Form Wielu z Płocka w wykonaniu Łukasza i Przemysława Jarzyńskich. „Podaj cegłę” to spektakl o dziecięcej fantazji, wykorzystywanych jest w nim wiele form teatru przedmiotu, co wnosi oprócz dobrej zabawy płaszczyznę edukacyjną i poszerza wyobraźnię młodego widza.
Po spektaklu dla naszych gości odbyły się warsztaty teatralne z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku: wiadra, sznura, drabiny, materiału itp. Do zadań proponowanych przez aktorów najchętniej zgłaszały się dzieci, które swoimi pomysłami potrafiły zaskoczyć zarówno swoich rodziców jak i samych aktorów Nocy. Dodatkową atrakcją towarzyszącą „Nocy Bibliotek” było przekazanie pierwszym 100 osobom, bezpłatnego linku do filmu "„Jakub, Mimmi i gadające psy”, który można było obejrzeć w zaciszu domowym. Link był do odebrania w Bibliotece dla dzieci i młodzieży oraz na Filii Nr 1. Pracownicy Wypożyczalni dla dorosłych: Marzena Ligocka i Renata Mielniczuk zaproponowały warsztaty poetyckie. Gościem spotkania był poeta, felietonista muzyczny i literacki Maciej Woźniak. nominowany do Nagrody im. Józefa Czechowicza za tom „Iluzjon”, do Nagrody Literackiej Gdynia za tom „Ucieczka z Elei”, zaś za tom Biała skrzynka do Nagrody Poetyckiej K.I. Gałczyńskiego Orfeusz. Ponownie do tej nagrody za Obywatelstwo podwójnego kraju.
Uczestnicy warsztatów oprócz prezentacji własnych utworów mogli wziąć udział w ciekawej i barwnej dyskusji na temat poezji, w ćwiczeniach dotyczących skojarzeń na dane hasło itp. Mimo utrudnień jakie zaskoczyły nas w sobotę, w postaci obostrzeń poprzez wprowadzenie zółtej strefy w całym kraju odnośnie COVID 19, mamy nadzieję, że spędzony czas podczas „Nocy Bibliotek“ był twórczo wykorzystany. Materiały Serwisu Informacyjnego zostały opracowane przez Katarzynę Leśniewską.
Serwis Informacyjny przygotowała Katarzyna Leśniewska. Nagranie, nagłośnienie, oświetlenie oraz autorski montaż Adam Buczyński. W Serwisie Informacyjnym wystąpili: 1. Kamilla Ostrowska – prezenterka, starszy kustosz Biblioteka dla dzieci i młodzieży. 2. Adam Kulaziński – dziennikarz, wolontariusz projektu,,Kampanie online na rzecz czytelnictwa młodzieży”, uczeń Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Gostyninie. 3. Teatr Form Wielu z Płocka – Łukasz Jarzyński i Przemysław Jarzyński, spektakl ,,Podaj cegłę” i warsztaty teatralne. 4. Agnieszka Mularczyk wraz z rodziną – uczestnicy Nocy Bibliotek, przyjaciele biblioteki. 5. Monika Kowalczyk wraz z rodziną – uczestnicy Nocy Bibliotek, przyjaciele biblioteki. 6. Gabrysia Ostrowska – uczestniczka Nocy Bibliotek, niezastąpiona wolontariuszka wspierająca działania biblioteki. 7. Marzena Ligocka – kierownik Wypożyczalni dla dorosłych, opiekun Gostynińskiego Koła Poetyckiego. 8. Maciej Woźniak – poeta, prowadzący warsztaty poetyckie. 9. Zenona Radzka – poetka Gostynińskiego Klubu Poetyckiego. 10. Dorota Suwała – poetka Gostynińskiego Klubu Poetyckiego. 11. Wioletta Jankowska – kierownik Biblioteka dla dzieci i młodzieży. 12. Katarzyna Leśniewska – dyrektor biblioteki.
Podziękowania składamy kierownik Filii nr 1 Grażynie Stępce i Zycie Mórawskiej – wspierającej działania Nocy Bibliotek oraz dyrekcji i pracownikom Kina Siemowit i MCK za udostępnienie Sali Widowiskowej i Galerii Wystaw im. Pawła Tencera na realizację Nocy Bibliotek.
{youtube}/u7WpO1OaRwc{/youtube}
Napisz komentarz
Komentarze