Reklama
Reklama
Reklama

Nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy w rodzinie

W myśl nowych przepisów obowiązujących od 30 listopada 2020, policjant oceni, czy osoba stosująca przemoc fizyczną stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników. 
fot. pixabay
fot. pixabay

W dniu 29 maja 2020 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę z dnia 30 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postepowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 29 maja br., poz. 956), która zakłada m. in. zmiany w przepisach ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Wprowadza ona instrumenty prawne, pozwalające na szybkie izolowanie osoby stosującej przemoc od osoby dotkniętej przemocą. Policja uzyska nowe uprawnienia do wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Wprowadzane zmiany dotyczą nadania Policji oraz Żandarmerii Wojskowej (w stosunku do żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową) uprawnienia do wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Nakaz lub zakaz mogą być wydane podczas interwencji podjętej przez funkcjonariuszy lub żołnierzy albo w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie. Ustawa określa również kryteria, które policjanci lub żołnierze mają uwzględniać przy ocenie istnienia przesłanek do wydania nakazu lub zakazu. Nakaz lub zakaz mogą być wydane łącznie, nawet w przypadku nieobecności we wspólnie zajmowanym mieszkaniu osoby stosującej przemoc rodzinie. Są przy tym natychmiast wykonalne i wskazują m.in. obszar lub odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania, którą osoba stosująca przemoc będzie obowiązana zachować.


Obowiązany do przestrzegania nakazu lub zakazu będzie musiał opuścić wspólnie zajmowane mieszkanie i jego bezpośrednie otoczenie, pozostawiając klucze w tym mieszkaniu. Będzie mógł zabrać rzeczy osobistego użytku. Osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której zostanie wydany nakaz lub zakaz, będzie także obowiązana do przekazania Policji bądź Żandarmerii Wojskowej informacji o miejscu pobytu oraz, w miarę możliwości, numeru telefonu. Osoba, w stosunku do której zostanie wydany nakaz lub zakaz, będzie mogła zaskarżyć decyzję Policji lub Żandarmerii Wojskowej do sądu (termin 3 dni).


Ponieważ nakaz lub zakaz tracą moc po upływie 14 dni od ich wydania, omawiana nowelizacja wprowadza w Kodeksie postępowania cywilnego regulacje udzielenia przez sąd zabezpieczenia w sprawie o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Zmiana Kodeksu postępowania cywilnego polega także na dodaniu odrębnych przepisów normujących postępowanie w sprawach o zobowiązane osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Przepisy te mają uprościć i przyspieszyć rozpoznawanie spraw.

Nowelizacja wprowadza również nowy typ wykroczenia za niezastosowanie się do nakazu lub zakazu wydanego przez Żandarmerię Wojskową lub Policję bądź przez sąd. Nowe uprawnienia wchodzą w życie z dniem 30 listopada 2020 roku.

Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

4321 02.12.2020 17:23
Widać włożono kij w mrowisko . Bo damskich bokserów ci nie brak. Ato potrzebne ,porostu potrzebne ,bo kobieta jest fizycznie słabsza od mężczyzny i raczej nie da rady się obronić ,gdy krewki chłop rwie się do bicia.

Czyżby? 02.12.2020 15:44
ponad 35 lat lat minęło jak "żoneczka" z dwiema córkami została zabita siekierą bo mąż tak postanowił, inna spędziła wiele lat na leczeniu, bo mąż tak ją pobił, najpierw pomyśl potem pisz

Adwokat 02.12.2020 12:19
Kiedyś wystarczyło po awanturze odrazu jechać na komendę i złożyć zawiadomienie o znęcaniu się z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci zakazu zbliżania i opuszczenia miejsca zamieszkania, efekt ten sam

nikt 01.12.2020 20:48
nie liczcie na to, że po każdej awanturze policjanci będą waszych mężów wyprowadzać z domu czy mieszkania, tak jak napisano "Policjant oceni" a jak to oceni to się okaże

oby 02.12.2020 13:23
Oby ocenił właściwie, bo już niektóre "żonki" kombinują jak pozbyć się mężów i kłamią zgłaszając na policję przemoc. Najlepiej gdyby mąż nie pracował, zajął się domem, dzieckiem i kasa rzędu kilku tysiów sama wpływała na konto, żeby żoneczka mogła sobie pozwolić na fryzjerkę, kosmetyczkę, wyjścia z psiapsią, wyjazdy, babskie wieczory, bo taka jest zmęczona zajmowaniem się dzieckiem ech :)

Lilka 01.12.2020 12:41
Szkoda ze dopiero teraz jest takie prawo my musielismy uciekać ze swojego domu a oprawca został nikt nam nie pomógł :(:(:(

zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama