Kwestia tego, do kiedy choinka powinna stać w domu, jest dość indywidualna. Jedni rozbierają drzewka tuż po Nowym Roku, inni lubią nacieszyć nimi oko aż nie zacznie gubić igiełek. Co więc zrobić z żywą choinką?
Możemy oczywiście położyć choinkę obok wiaty śmietnikowej, jeśli mieszkasz na osiedlu lub włożyć ją do kontenera na organiczne odpady. Wywozem drzewek zajmuje się firma odbierająca śmieci na podstawie umowy z miastem, traktując je jako odpady ulegające biodegradacji. Jednak za nim wystawisz przed bramą choinkę, zapoznaj się z harmonogramem odbioru odpadów na Twojej ulicy, aby drzewko, które chwilę temu było pięknie przystrojone nie zalegało z wyłysiałymi gałęziami. Zbiórka choinek potrwa do końca lutego br. Szczegółowych informacji w zakresie wywozu odpadów udziela Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa pod numerem telefonu: (24) 236 07 38.
Jeśli nie chcesz, by choinka dogorywała wokół śmieci, a zostało Ci trochę wolnego miejsca w ogródku lub na działce, możesz przesadzić ją do ziemi. Najlepszy czas na wsadzenie jej do ziemi to kwiecień i maj. Naturalnie do tej pory nie może czekać w domu. Dlatego tuż po Świętach wystarczy wynieść drzewko na zewnątrz, osłaniając je jednak przed bezpośrednim działaniem wiatru i mrozu. Do przesadzenia najlepiej nadają się te drzewka, które od początku były w donicy i mają rozwinięty system korzeni.
Choinka nadaje się doskonale jako składnik kompostu. Naprzemienne układanie gałęzi choinki i odpadów kuchennych lub ogrodowych to jeden z najlepszych pomysłów na cenny nawóz organiczny. Kompostowany iglak nie zakwasza ziemi i nadaje się doskonale pod… inne iglaki.
źródło: UM Gostynin/ homebook.pl
Napisz komentarz
Komentarze