Porozumienie dotyczy szkolenia w Oddziałach Przygotowania Wojskowego. Szkoła jest jedyną placówką w powiecie, która otrzymała zezwolenie od Ministra Obrony Narodowej na utworzenie OPW. Oddziały Przygotowania Wojskowego są nowym rodzajem oddziału w kształceniu ponadpodstawowym, których tworzenie umożliwiła nowelizacja ustawy Prawo oświatowe. W OPW realizowane jest kształcenie ogólne, zgodne z podstawą programową, a program szkolenia z zakresu przygotowania wojskowego stanowi dodatkowe zajęcia edukacyjne. Nad realizacją programu przygotowania wojskowego, nadzór pedagogiczny sprawuje Biuro od Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. 6MBOT jest jednostką patronacką, która realizuje zajęcia praktyczne oraz część zajęć teoretycznych w ramach programu OPW.
Szkoła w Płocku uczestniczy również w programie MON dla Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, gdzie ściśle współpracuje z 6MBOT w Radomiu oraz 64 Batalionem Lekkiej Piechoty w Płocku.
W uroczystości, która odbyła się 15.02.2021 r. w I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy przy ul. Kilińskiego 12A w Płocku, wziął udział Dowódca 6MBOT w Radomiu płk Witold Bubak oraz dyrektor Szkoły ppłk rez. Jarosław Chrobot. Podczas spotkania zaprezentowane zostanie nowe umundurowanie dla uczniów, zgodne z wymaganiami technicznymi zatwierdzonymi przez resort Obrony Narodowej.
– Współpraca pomiędzy naszą jednostką a szkołą trwa już od 2018 roku – powiedział płk Witold Bubak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Radomiu. – Od kiedy w Płocku pojawił się 64 Batalion Lekkiej Piechoty nasi instruktorzy pomagają przygotować uczniów do służby, pokazują im sprzęt, uczą podstawowych nawyków i to dalej będzie kontynuowane. Dzisiejsze porozumienie tylko formalizuje współpracę, która trwa już od wielu lat – dodał.
– W oddziałach przygotowania wojskowego duży nacisk kładziemy na szkolenie praktyczne – mówi ppłk rez. Jarosław Chrobot, dyrektor I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku. – Jednostką, z którą współpracujemy na co dzień jest 64 Batalion Lekkiej Piechoty w Płocku. Chcemy, aby uczniowie mogli zapoznać się z najnowszym sprzętem podczas szkoleń poligonowych.
O tym jak wygląda szkolenie z uczniami opowiadał por. Grzegorz Kozoświst, dowódca kompanii w 64. Batalionie Lekkiej Piechoty w Płocku. – Zasadniczym kierunkiem w szkoleniu jest doskonalenie zdobytych umiejętności, między innymi pokonywanie terenu różnymi sposobami, podstawowe elementy posługiwania się uzbrojeniem i zapoznanie się ze sprzętem będącym na wyposażeniu naszej jednostki.
Mundurowe licea ogólnokształcące CN-B Feniks to elita wśród szkół tego typu w Polsce. Oddziały tej szkoły z powodzeniem funkcjonują w Białymstoku, Ciechanowie, Gdańsku, Kętrzynie, Olsztynie, Płocku, Pułtusku i Radomiu. W trakcie nauki uczniowie zdobywają niezbędną wiedzę oraz umiejętności praktyczne przydatne w przyszłej służbie w różnych formacjach mundurowych. W pięciu oddziałach szkoły w Gdańsku, Kętrzynie, Olsztynie, Płocku i Pułtusku zostały uruchomione oddziały przygotowania wojskowego.
kom. w st. spocz. mgr Mariusz Gierula
Szef Zespołu ds. rozwoju
Centrum Naukowo-Biznesowe Feniks s.c.
fot.
kpr. Cezary Okraszewski
Podoficer Sekcji Współpracy Cywilno - Wojskowej (S-9)
64 batalion lekkiej piechoty w Płocku
Napisz komentarz
Komentarze