Reklama
Reklama

Obraz Miłosierdzia

Wiarę można wyrażać w różny sposób. Pomocą w spotkaniu z Bogiem są materialne znaki, a wśród nich obrazy. Natomiast każdy, kto czci obraz, otacza czcią osobę na nim przedstawioną. Współcześnie najbardziej popularnym w świecie jest obraz Jezusa Miłosiernego, co do którego powstania przyczyniła się św. Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Dnia 22 lutego 1931 r., w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 26-letnia Faustyna miała pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego. W duchowym „Dzienniczku” Święta zapisała Jezusowe wezwanie: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie” (Dz. 47). Dalej odnajdujemy słowa wyjaśnienia związane z obietnicą: „Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci. Ja sam bronić ją będę jako swej chwały” (Dz. 48).

Pragnienie Jezusa dotyczące wymalowania obrazu zostało zrealizowane przez bł. ks. Michała Sopoćkę, który zlecił namalowanie go wileńskiemu artyście malarzowi prof. Eugeniuszowi Kazimirowskiemu w 1934 roku, w czasie pobytu św. Faustyny w Wilnie i według jej wskazówek. Od września 2005 r. obraz jest czczony w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie.

Możemy znaleźć wiele wersji wspomnianego obrazu. Na uwagę zasługuje wizerunek znajdujący się obecnie w bocznej kaplicy kościoła parafialnego pw. Matki Kościoła (par. św. Marcina w Gostyninie). Przez wiele lat wisiał on w ołtarzu głównym kościoła parafialnego w Gostyninie na tzw. górce. Autorem obrazu jest pochodzący z Gostynina artysta, plastyk i grafik Henryk Kubik (1920-2012). Dzięki stypendium władz gostynińskich rozpoczął on naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych przy ul. Gabriela Narutowicza w Łodzi. W trakcie nauki, na prośbę proboszcza parafii św. Marcina w Gostyninie w latach 1945-48, ks. dra Wincentego Helenowskiego, namalował w 1948 r. obraz o wymiarach 2x1,6 m (w prawym dolnym rogu jest data i podpis: H. Kubik). Wzór dla 28-letniego wówczas Henryka Kubika stanowił dobrze znany nam dziś „obraz krakowski” prof. Adolfa Hyły, namalowanego przez artystę do kaplicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach w 1944 roku. Tło obrazu Kubika stanowi pejzaż beskidzki: pola, łąki i góry, a nie jak wielu uważa – ziemi gostynińskiej.

Henryk Kubik pracował w swoim mieszkaniu przy ul. Floriańskiej 14 w Gostyninie. Z niewiadomych przyczyn „obraz gostyniński” został wykonany bez podpisu. W 1949 r. Kubik uzyskał świadectwo maturalne i wyjechał na studia do Łodzi, gdzie w 1953 roku uzyskał dyplom na Wydziale Włókiennictwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (Dziś ASP im. Władysława Strzemińskiego), specjalizując się w druku na tkaninie. Dopiero w 1989 r., po 40 latach od namalowania, na obrazie został wykonany podpis „Jezu, ufam Tobie”, przez Henryka Kubika, który od 1985 był już na emeryturze, mieszkał w Łodzi, i od lat nie zajmował się malowaniem.

Obraz Jezusa miłosiernego jest narzędziem, przez które Jezus rozdaje łaski i naczyniem, którym ludzie czerpią te łaski ze źródła Miłosierdzia. Jest również znakiem, który przypomina wezwanie do praktyki miłosierdzia przez czyn, słowo i modlitwę (Dz. 742).

ks. Leszek Smoliński

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zyga 23.02.2021 07:48
Bardzo ciekawe wiadomości.

zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1036 hPa
Wiatr: 17 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama