Reklama
Reklama
Reklama

Segregacja odpadów jest ważna

Pozwala to zaoszczędzić cenne surowce naszej planety i ograniczyć jej nadmierną eksploatację.

Jeśli chodzi o papier, to do produkcji jednej tony papieru potrzeba około 17 drzew. W mikroskali to niewiele, ale warto pamiętać, że w 2019 roku światowa produkcja papieru wynosiła 89,5 miliona ton[1], co w przyjętym przeliczniku oznacza wycięcie ponad półtora miliarda drzew. Z drugiej strony – z jednego drzewa produkuje się niecałe 59 kilogramów papieru. Zamiast drzewa, możemy zastosować zużyty papier. Statystycznie jeden mieszkaniec Polski dwa lata temu zużywał 143 kilogramy tego surowca rocznie[2], czyli ponad dwa i pół razy więcej niż wynosi średnie światowe zużycie. Gdyby cały ten zużyty papier trafiał do recyklingu, pozwoliłoby to nie tylko obniżyć produkcję CO2, wynikającej z procesu powstawania papieru od ścinki drzewa do produktu końcowego, ale i zachować kształt środowiska naturalnego w niezmienionej formie. Marnotrawstwo surowców i energii, gdy w miejsce wycięcia nowych drzew możliwe jest przetworzenie tego, co już wyprodukowane, nie powinno wchodzić w grę. W ostatecznym rozrachunku chodzi przecież o nasze zdrowie.

Na podstawie rozporządzenia ministra środowiska z dnia 29 grudnia 2016 roku przyjęło się, że pojemniki na papier są koloru niebieskiego.

Co należy wrzucać do niebieskiego pojemnika na papier?

- opakowania z papieru, karton, tekturę (także falistą)

- katalogi, ulotki, prospekty

- gazety i czasopisma

- papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki

- zeszyty i książki

- papier pakowy

- torby i worki papierowe

Ważne, żeby znajdujący się w niebieskim pojemniku papier był suchy, czysty i niezatłuszczony. W przeciwnym razie całemu zebranemu materiałowi grozi zmarnowanie (np. zalany olejem kawałek papieru może zamoczyć sąsiednie). Warto z tego powodu przygotowywać i sortować śmieci już w domu, żeby nie mieć wątpliwości co do stanu wyrzucanego materiału.

Czego nie należy do niego wrzucać?

- ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych -> pojemnik na odpady zmieszane

- papieru lakierowanego i powleczonego folią -> pojemnik na odpady zmieszane

- papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, papierowych kubków -> pojemnik na odpady zmieszane

- kartonów po mleku i napojach, kubków po jogurtach -> pojemnik na tworzywa sztuczne

- papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych -> pojemnik na odpady zmieszane

- tapet -> pojemnik na odpady zmieszane

- pieluch jednorazowych i innych materiałów higienicznych -> pojemnik na odpady zmieszane

- zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych -> pojemnik na odpady zmieszane

- ubrań -> kontenery na ubrania lub inne punkty zbiórki ubrań albo pojemnik na odpady zmieszane

- paragonów -> pojemnik na odpady zmieszane

Wszystkie wyżej wymienione, mimo że zawierają w swoim składzie papier, to albo zostały zabrudzone do tego stopnia, że grożą zniszczeniu całej "frakcji" odpadów papierowych (pieluchy, paragony), albo stanowią elementy wielomateriałowe przeznaczone na wysypisko (np. papierowe kubki), albo z racji swego składu są objęte innym procesem recyklingu (kartony po mleku).

Papier papierowi nierówny - Pamiętając o tym, łatwo w skuteczny sposób włączyć się w proces segregowania śmieci i tym samym przyczynić się do poprawy jakości środowiska, w jakim przyszło nam żyć.

gostynin.pl 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

WójtWieSwoje 10.03.2021 15:34
Grażka ma rację - Gmina rozesłała pisma, w których informuje że nie ma "odpadów zmieszanych"! Państwo w państwie.

dtf 09.03.2021 14:50
Dużo informacji przekazują media o ochronie środowiska. Wiemy bardzo dużo a jednak część nas zanieczyszcza np: rezerwat Dybanka. Na pagórkach obok piaszczystej części zalewu piechota jest śmietnisko. W dalszych częściach rezerwatu również .Moim zdaniem, aby temu zapobiegać powinny być zamontowane fotopułapki

Grażka 09.03.2021 14:32
Minister potwierdza to, co wiemy od lat. 1) Istnieje pojemnik na "odpady zmieszane", chociaż wójt gminy informuje mieszkańców wsi o czymś innym. 2) Do "zmieszanych" ma trafiać papier zabrudzony, tłusty, mokry, kubki tekturowe, foldery lakierowane itp. Podobnie, jak tłuste lub brudne opakowania foliowe, papier po maśle, serze, kubki po jogurtach, ... Wójt kazał niedawno "akcję" kontroli zmieszanych i nie odbierał koszy z brudnym papierem lub folią. O co w tym wszystkim chodzi?

Flaszka 09.03.2021 19:42
Krople żołądkowe może zażywał

zachmurzenie małe

Temperatura: 2°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 11 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama