Duma z regionu
Jak głoszą podania, w średniowieczu Gostynin słynął z warzenia najlepszego piwa na Mazowszu, znanego nawet na dworze książąt mazowieckich. W XVI w. w Gostyninie mieszkało aż 25 piwowarów, a podzamkowy browar był doskonale wyposażony. Celem nowych browarników z Gostynina jest nawiązanie do tradycji regionu poprzez produkcję piwa z dbałością o każdą butelkę. Podwójne znaczenie motta browaru - „Duma z regionu” - daje nadzieję, że gostynińskie piwo nie tylko jest wyrazem lokalnego patriotyzmu, lecz także, że stanie się swoistą wizytówką Ziemi Gostynińskiej.
Smak tradycji
Piwa z Gostynina, które już wkrótce trafią do sklepów, będą piwami rzemieślniczymi. W ich składzie nie znajdziemy sztucznych dodatków. Produkcja napojów przebiega wedle tradycyjnych metod, a unikalna receptura oparta jest na najwyższej jakości chmielach i słodach.
Bogaty krajobraz pojezierza gostynińskiego, urozmaicony wzgórzami, borami, lasami oraz jeziorami, stał się inspiracją smaków i aromatów piw z gamy Browaru Gostynin.
Jakie piwa proponuje Browar Gostynin?
Na początek, w ofercie Browaru Gostynin ujrzymy cztery rodzaje piw. Każdy z nich, swą recepturą oraz sposobem warzenia, będzie nawiązywał do tradycji regionu. Nie znaczy to jednak, że piwa będą pozbawione nowych i unikatowych rozwiązań, które na pewno zaskoczą odbiorców.
Podstawowym produktem browaru będzie piwo Lager. Tego gatunku piwa nie mogło zabraknąć. Charakterystyczny lekki smak oraz złocisty kolor, które powstają poprzez dojrzewanie w niskiej temperaturze, zadowolą wielu odbiorców. Lager warzony jest metodą dolnej fermentacji i obecnie to najpopularniejszy rodzaj piwa na świecie. W napoju znajdziemy 4,8% alkoholu, który nadaje mu odpowiedniej goryczki. Pozycja obowiązkowa do spróbowania w Gostyninie!
Drugi rodzaj piwa jest uderzeniem w gusta fanów słodkiego piwa. Miodowe piwo rzemieślnicze także powstaje poprzez fermentację dolną oraz długie dojrzewanie w niskiej temperaturze. Dodawany w trakcie produkcji prawdziwy, naturalny miód, zapewnia niezwykle autentyczne odczucia. Co ciekawe, moc piwa nie odstaje od typowych piw - w butelce zawarte jest 4,7% alkoholu. Całość dopełnia piękna barwa, dzięki której piwo świetnie wygląda.
Kolejne piwo może zaskakiwać nazwą, która nie należy do klasycznych haseł znanych z większości butelek. Piwo rzemieślnicze Ale..., ale skąd ta nazwa? Wydawaloby się, że interpretacja może być dowolna. Ale... piwo? Ale... smaczne? W rzeczywistości nazwa pochodzi od jednego ze słynnych gatunków piwa - Ale - którego nazwa wywodzi się z metody górnej fermentacji. Smak tej pozycji zdecydowanie uderza w gusta smakoszy piw wytrawnych. Cztery rodzaje ciemnych słodów zapewniają mu głęboką bursztynową barwę, natomiast duża ilość mocnych chmieli nadaje piwu świetnej goryczki. Jedna butelka piwa zawiera 5% alkoholu.
Ostatnim piwem ze standardowej oferty nowego browaru jest Pszeniczne. Najmocniejsze (alk. 5,3% obj.) z piw Browaru Gostynin, powstałe metodą górnej fermentacji, wyróżnia się słomkową barwą i niespotykanie delikatnym smakiem. Posiada charakterystyczną słodową podstawę oraz aromaty bananów i goździków.
W najbliższych dniach piwa z Browaru Gostynin trafią do sklepów, lecz już dziś firma zapowiada, że latem do oferty trafią pozycje sezonowe, idealne na upalne dni nad jeziorami Pojezierza Gostynińskiego.
Zapraszamy do degustacji oraz na www.browargostynin.pl!
Napisz komentarz
Komentarze