Czym są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne to naturalne wyciągi roślinne o właściwościach antyseptycznych, przeciwbakteryjnych oraz przeciwwirusowych. Są wtórnym metabolitem magazynowanym w każdej części olejkodajnej rośliny (znamy około 2000 takich roślin), dlatego można pozyskiwać je z korzeni, liści, nasion, kory czy kwiatów.
Pozyskiwanie odbywa się zazwyczaj ze świeżych bądź suszonych roślin metodami destylacji, wyciskania lub chemicznej ekstrakcji. Patrząc od strony chemicznej, są to mieszaniny wielu związków takich jak ketony, aldehydy, alkohole, estry i inne.
Właściwości olejków eterycznych są różnorodne i zależą od konkretnego rodzaju. Można je używać jako odświeżacze powietrza, a także dodawać do prania. Są często używane przy aromaterapii i masażach, a także punktowo na skórę. Świetnym pomysłem jest dodanie olejku eterycznego do relaksującej kąpieli.
Zalety naturalnych olejków eterycznych
Podstawową zaletą olejków eterycznych jest ich stuprocentowa naturalność i pochodzenie roślinne. Stosowanie naturalnych olejków eterycznych to sposób na wykorzystanie drogocennych właściwości otaczających nas roślin. Większość ma przyjemny i kojący zmysły zapach.
Naturalne olejki eteryczne zawierają mnóstwo wartościowych substancji, które można wykorzystywać przy łagodzeniu dokuczających nam objawów. Konkretny olejek można wybrać w oparciu o swoje własne potrzeby. Wybór jest szeroki.
Nawet jeśli nic nam nie dolega, można skorzystać z uspokajających i odprężających właściwości. Znaczną część naturalnych olejków eterycznych jest szeroko dostępna np. w aptekach i można je kupić w niskiej cenie. Dlatego łatwo je wprowadzić do codziennego życia.
Jaki naturalny olejek eteryczny wybrać?
Warto zapoznać się z właściwościami najpopularniejszych olejków eterycznych, ponieważ każdy ma swoją specyfikę i może być wykorzystywany do różnych celów.
Olejek z drzewa herbacianego to produkt wspierający leczenie przeziębień. Można go używać do inhalacji, a także masażu. Zapach tego olejku ma kojący wpływ i pozwala złagodzić dyskomfort związany z nieżytem nosa. Ponadto ma dobry wpływ na nerwy. Może być wykorzystany również w leczeniu trądziku nakładany punktowo na zmiany na skórze.
Olejek lawendowy to idealny pomysł dla osób ze zszarganymi nerwami. Działa uspokajająco, pomaga na spięcie, przemęczenie i trudności z zasypianiem. Przynosi ulgę przy katarze, grypie i przeziębieniu. Dodany do kąpieli pomaga przy bólach mięśni i stawów, a także bólach menstruacyjnych. Ma również działanie przeciwgrzybicze.
Olejek sosnowy jest mocniejszym olejkiem, dlatego osoby ze skłonnościami do alergii powinny na niego uważać. Jednak posiada bogactwo właściwości. Jego zapach ma dobry wpływ na nastrój i zmniejsza uczucie zmęczenia. Stosuje się go także podczas infekcji dróg oddechowych organizmu.
Olejek cytrynowy dobrze sprawdza się przy pielęgnacji skóry. Pomaga w walce z zaskórnikami i nadmiernym wydzielaniem sebum. Ma właściwości antybakteryjne i tonizujące. Opóźnia powstawanie oznak starzenia się skóry.
Napisz komentarz
Komentarze