Na mocy dekretu biskupa łowickiego w dniu 15 sierpnia 2021 roku kościół w Suserzu stał się Sanktuarium Diecezjalnym Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Mszy Świętej przewodniczył biskup Andrzej Dziuba.
- Ufam, że ustanowione Sanktuarium na ziemi żychlińskiej będzie miejscem umożliwiającym wiernym obfite korzystanie ze środków zbawienia, zwłaszcza przez gorliwe słuchanie słowa Bożego, uczestnictwo w sakramentach Eucharystii i pokuty oraz w innych zatwierdzonych przez władzę kościelną formach pobożności, a także miejscem wypraszania licznych łask od Boga za wstawiennictwem Matki Bożej Uzdrowienia Chorych – czytamy w dekrecie. Kustoszem Sanktuarium jest proboszcz miejscowej parafii.
Historia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Suserzu sięga XIII w. Kiedy w 1852 roku pojawiła się groźna epidemia cholery, mieszkańcy Żychlina przyszli w pielgrzymce przed obraz prosząc o opiekę Matki Boskiej Suserskiej. Złożyli wówczas przysięgę: „Jeśli Matka Boża wyprosi u Boga ocalenie, przez 100 lat będą tu nieprzerwanie przychodzić w pielgrzymce pieszej 15 sierpnia, by dziękować, sławić Boga i dawać świadectwo prawdzie”. Epidemia wkrótce wygasła, a mieszkańcy Żychlina pielgrzymują do dziś.
Od koronacji obrazu w 2014 roku, na pielgrzymim szlaku są również gostyninianie. W niedzielę (15.08) w drogę do Suserza wyruszyli o godz. 6.00, a na miejscu byli o 11.30. Grupę prowadził kleryk Bartosz Rogowicz. W pielgrzymce do Suserza od kilku lat chodzi Barbara Wichrowska. W tym roku dzień wcześniej wchodziła na Jasną Górę. W rozmowie z portalem gostynin24 mówi o wspaniałej atmosferze w pielgrzymowaniu i umocnieniu duchowym. - W tym roku Piesza Płocka Pielgrzymka odbyła się sztafetowo. Pielgrzymowałam w pierwszym etapie z Płocka do Sokołowa, w czwartym z Wielkiej Wsi do Lutomierska i w ostatnim 14 sierpnia z Wierzchowiska na Jasną Górę. To były trzy dni wspaniałych rekolekcji w drodze. Do Suserza idziemy zawsze 15 sierpnia. Jest to pięknie spędzony czas w miłej atmosferze i niesamowite przeżycia duchowe, które umacniają człowieka – mówi pątniczka i już przygotowuje się na pielgrzymkę do Skępego w pierwszych dniach września.
Obraz Matki Bożej Suserskiej od wieków słynie z łask i cudów, a świadectwem są zapisy kronikarskie i wota.
and.
Napisz komentarz
Komentarze