Projekt zakłada ustawienie 17 tablic z sylwetkami mieszkańców gminy Gąbin oraz Łąck, którzy byli zaangażowani w okresie 1945-1947 w działalność oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Władysława Dubielaka. Cała siedemnastka została skazana wyrokami od kary śmierci, dożywocie do pozbawienia wolności w przedziale od 5 do 15 lat.
Działalność oddziału odbywała się w obszarze dawnego powiatu gostynińskiego. Na tablicach znajdą się sylwetki wraz z krótkimi opisami osób szalenie odważnych, zdeterminowanych i walczących o prawdziwą wolną Polskę.
W 2016 roku powstał film upamiętniający działalność oddziału Władysława Dubielaka pt: „Historia o Was już nie milczy” wg scenariusza i reżyserii ks. Grzegorza Mierzejewskiego. W 2010 roku ukazała się książka Anny Mari Wrzesińskiej pt. „Ruch oporu ZWZ-AK w Obwodzie Gąbin” – córki jednego z Żołnierzy wspomnianego oddziału. W 2017 roku dr Bogumiła Zalewska-Opasińska dla Muzeum Historii Polski opracowała bardzo szczegółowy artykuł pt. „Podporucznik Władysław Dubielak - Żołnierz Niezłomny z powiatu gostynińskiego, stracony w rakowieckim więzieniu”. W publikacji tej szczegółowo opisała działalność Władysława Dubielaka.
Wszystkie treści które umieszczone zostały na tablicach zostały poddane opinii rodzin, krewnych czy ekspertów, tu mamy na myśli dr Bogumiłę Zalewską-Opasińską. Najtrudniejszym elementem projektu było odnalezienie rodzin osób na cześć których powstają te tablice. – Rozmawiając z różnymi osobami, które interesują się historią otrzymywałyśmy kolejne wskazówki i docierałyśmy do kolejnych rodzin. Na poszukiwaniach spędziłyśmy dużo czasu jednak najbardziej fascynujące były same rozmowy z rodzinami i krewnymi. Okres, kiedy działał oddział jest dla nas historią jednak dla najbliższych wciąż żywym i bardzo emocjonującym wspomnieniem. Wychodząc z takim tematem chcemy przywołać wspomnienia tamtych czasów, stworzyć przestrzeń do rozmów o tamtych wydarzeniach i jednocześnie dać możliwość młodemu pokoleniu do zainteresowania tematem tego co się działo w naszych małych ojczyznach – powiedziała portalowi gostynin24 Elżbieta Młodziejewska – prezes Stowarzyszenia.
Wśród tych postaci znajdzie się również sylwetka ppor. Henryka Józwika, który został zastrzelony podczas akcji na Golonce (Nadleśnictwo Łąck). Do niedawna jeszcze przywoływanego po nazwisku ”Jóźwiak”. Dzisiaj już wiemy, że był błąd w jego nazwisku – powstaje publikacja, która przybliży zarówno sylwetkę jak i wyjaśni wszystko.
Na uroczystości odsłonięcia tablic obecni będą Rodziny Żołnierzy – dzieci, rodzeństwo, wnukowie, kuzyni.
Odsłonięcie tablic odbędzie się 1.09 wg harmonogramu:
10.00 Gostynin przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej
11.30 Łąck przy Szkole Podstawowej im. ppor. Emilii Gierczak
13.00 Gąbin przy Zespole Szkół im. Stanisława Staszica
Łąck – Wiktor Sumiński, Jan Żabka, Feliks Gajewski, Stanisław Pawlikowski, Stanisław Włodarski/ Sylwester Kopeć
Gostynin – Władysław Zaleski, Władysław Dubielak, Henryk Józwik, Jan Gorczycki, Marian Tomaszewski
Gąbin – Leonard Koprowicz, Józef Żółtowski, Adam Jankowski, Tadeusz Leliński, Janusz Puternicki, Michał Borkowski, Andrzej Matuszewski.
Dzięki współpracy organom prowadzącym placówki oświatowe gdzie umieszczone będą tablice, Stowarzyszenie ma możliwość zrealizować wszystkie założenia projektu. Stowarzyszenie dziękuje:
- Staroście Płockiemu Mariuszowi Bieńkowi i Wicestaroście Iwonie Sierockiej
- Burmistrzowi Miasta Gostynin Pawłowi Kalinowskiemu
- Wójtowi Gminy Łąck Zbigniewowi Białeckiemu
- Dyrektorom Szkół, gdzie umieszczone będą tablice: Jadwidze Milewskiej ZS im.St.Staszica w Gąbinie, Donacie Patorze i Grażynie Gocał SP im.ppopr Emilii Gierczak w Łącku, Magdalenie Andrzejczak SP nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie.
em.
Napisz komentarz
Komentarze