Głównym celem akcji, jest pomoc indywidualnym inwestorom, właścicielom domów jednorodzinnych, mieszkań, przedstawicielom wspólnot mieszkaniowych i każdemu, kto ma zamiar budować, buduje lub użytkuje obiekt budowlany.
Organizatorzy zdają sobie sprawę z tego, że na każdym z etapów tworzenia, użytkowania lub modernizacji obiektu budowlanego pojawia się mnóstwo pytań. Najczęściej dotyczą one dokumentacji, procedur prawnych, wyboru projektanta, kierownika budowy lub inspektora nadzoru, materiałów i technologii, które zostaną wykorzystane lub wreszcie procedur zakończenia budowy, zgłoszenia zakończenia lub uzyskania pozwolenia na użytkowanie. 25 września przez cały dzień inżynierowie należący do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa wraz z przedstawicielami organów administracji państwowej (Wydziałów Architektury i Nadzoru Budowlanego) udzielać będą odpowiedzi na wszelkie pytania związane ze swoją branżą. W każdym z kilkuset punktów konsultacyjnych, eksperci PIIB będą pracować w kilkuosobowych (wielobranżowych) zespołach. Na naszym terenie, Punkt Konsultacyjny utworzono w siedzibie Starostwa Powiatowego przy ul. Dmowskiego 13 i będzie czynny od godziny 9 do 16.
Koordynatorem akcji na terenie powiatu gostynińskiego ustanowiony został członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Rzeczoznawca Budowlany Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa - magister inżynier Waldemar Kuciapski. Od Koordynatora usłyszeliśmy - Mamy świadomość, że wiele osób zderzyło się z barierami procesu inwestycyjnego, czasem zawinionych, lecz najczęściej z niedoinformowania. Istnieją budowy wykonane z odstępstwami od projektu, czasem bez kierownika, nieodebrane nawet przez kilkadziesiąt lat. Tacy inwestorzy z różnych przyczyn żyją w lęku przed konsekwencjami, lecz nie znajdują właściwego wyjścia. Podczas konsultacji postaramy się każdej takiej osobie wskazać odpowiedni kierunek postępowania dla uregulowania ich spraw. Czasem wystarczy sporządzić opinię lub ekspertyzę, czasem projekt. Podpowiemy, że często najgorszym rozwiązaniem, jest brak działania.
Jak nam powiedział inż. Kuciapski, w skład Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB) wchodzi 16 izb okręgowych (zgodnie z administracyjnym podziałem na województwa) i tworzona jest przez indywidualne osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, do których należą projektanci, kierownicy budów lub robót, inspektorzy nadzoru oraz przedstawiciele organów posiadający wymagane uprawnienia budowlane. Mazowiecką Izbę tworzy rzesza około 21 tysięcy członków inżynierów i techników i jest to największy udziałowiec w gronie ok. 115 tysięcy członków całej PIIB.
Organizatorzy zachęcają do odwiedzania punktów konsultacyjnych, których adresy i godziny otwarcia znajdują się na interaktywnej mapie www.piib.org.pl/dzieninzyniera. Porady są bezpłatne.
Patroni medialni akcji: Inżynier Budownictwa (https://inzynierbudownictwa.pl/), Przegląd Budowlany (https://www.przegladbudowlany.pl/).
Napisz komentarz
Komentarze