W latach ubiegłych gośćmi było 70 sportowców, w tym 27 złotych, 22 srebrnych i 22 brązowych medalistów olimpijskich. Były to najwieksze gwiazdy polskiego sportu, tacy jak Irena Szewińska, Ryszard Szurkowski, Kazimierz Górski, Arkadiusz Skrzypaszek, Mateusz Kusznierewicz, Jerzy Kulej, Kamila Skolimowska, Otylia Jędrzejczak, Tomasz Majewski czy Anita Włodarczyk.
W tym roku przybyli: Katarzyna Deberny - olimpijka z Pekinu w żeglarstwie, Iwona Marcinkiewicz - medalistka olimpijska z Atlanty w łucznictwie i Dariusz Kowaluk - złoty medalista z Tokio w sztafecie mieszanej 4x400 m.
Katarzyna Deberny, która jest jednocześnie dyrektorem działu Kultury i Edukacji PKOL, podkreśliła dobrą dotychczasową współpracę ze szkołą w Pacynie w propagowaniu idei olimpijskiej wśród szkół. Szkoła w Pacynie wystąpiła m.in w 2019 w PKOL-u w wieczorze poświęconym pamięci pierwszych polskich złotych medalistów olimpijskich - Kazimierzowi Wierzyńskiemu, Januszowi Kusocińskiemu i Halinie Konopackiej. Wyjaśniła też jaka jest różnica w klasach żeglarskich pomiędzy "Fin", na którym pływał Mateusz Kusznierewicz, a "Laser Radial", na którym ona pływała.
Iwona Marcinkiewicz przywiozła ze sobą łuk wyczynowy z którego strzelała w Atlancie (jest teraz w Muzeum Sportu) wyjaśniła jego budowę oraz zasady strzelania.
Dariusz Kowaluk przede wszystkim prezentował swój złoty medal olimpijski z Tokio, który waży ponad 0,5kg i w składzie ma kilkanaście gram czystego złota. Dariusz Kowaluk pochodzi z małej miejscowości Komarówka Podlaska na Lubelszczyźnie. Biegł na pierwszej zmianie sztafety mieszanej w biegu eliminacyjnym. Polacy wygrali wtedy swój półfinał. W biegu finałowym zastąpił go Karol Zalewski. Polacy otrzymali 7 złotych medali za sztafetę ale tylko finałowa czwórka mogła stanąć na podium i wysłuchać hymnu.
Mówił, że najbardziej obawiali się Amerykanów, których wyniki indywidualne były o klasę lepsze ale co to znaczy hart ducha i nieustępliwość polskich zawodników.
Wszyscy oni podpisali się na historycznej fladze olimpijskiej i wpisali do księgi pamiątkowej.
Następnie odbył się szkolny piknik olimpijski z konkurencjami sportowymi i rekreacyjnymi. Olimpijczycy pozowali do zdjęć, dekorowali najlepszych i składali autografy.
Andrzej Matuszewski
Napisz komentarz
Komentarze