Reklama

Gostyniński wątek astrofotograficzny #2. Dziś nieco o naszym Księżycu  

Zwracamy teleskop w kierunku północnej półkuli srebrnego globu i wracamy myślami do lipca 1971 roku, kiedy to misja załogowa Apollo 15 zmierzała w kierunku Księżyca. Była to misja dosyć skomplikowana i wyjątkowa z uwagi na fakt testowania po raz pierwszy wielu rozwiązań technicznych.

Miejsce do lądowania modułu księżycowego (LM) też zostało ambitnie wybrane. Okolice Szczeliny Hadley (Rima Hadley) położonej w północnych okolicach księżycowych gór Apeninów, w dolinie bezpośrednio przy masywie Mons Hadley wznoszącej się na wysokość 4600 m nad powierzchnię Księżyca. Na moim zdjęciu poniżej widoczne dwa pasma gór: księżycowe Apeniny i Kukaz. W centralnej części kadru trzy duże kratery w południowo - zachodniej części Morza Deszczów (Mare Imbrium). Archimedes, Aristillus oraz Autolycus. Rozmiary największego z nich - Archimedesa - średnica 83 km, głębokość nieco ponad 2 km.

 

Moduł Księżycowy Misji Apollo 15 wylądował w okolicy Rima Hadley 31 lipca 1971 roku o godzinie 20:58 GMT. Miejsce to oznaczyłem na swojej fotografii kółeczkiem. Dość wyraźnie widać Szczelinę Hadleya. To właśnie bezpośrednio w tych okolicach po raz pierwszy w historii użyty został pojazd księżycowy LRV (Lunar Roving Vehicle), którym astronauci podczas tej misji przebyli łącznie ponad 27 km.

 

Wkomponowałem również fotografię z katalogu NASA o numerze AS15-M-0414 wykonaną przez astronautów Apollo 15 podczas zniżania na powierzchnię Księżyca. Zdjęcie to przedstawia miejsce lądowania widoczne z wysokości 101 km. Dla porównania - moja fotografia tego obszaru została wykonana z odległości 399054 km (odległość Ziemia – Księżyc w dniu 27 września 2021).

 

Kilka danych technicznych: Teleskop: Newton SW 200P/1000 8”, Montaż paralaktyczny: SW HEQ5 Pro SynScan GoTo Rowan's belt mod, korektor komy: GSO 2”, kamera: ZWO ASI 178MC. Ekwiwalent ogniskowej jaką wykorzystałem do rejestracji materiału to 9700 mm (dla pełnej klatki). Zdjęcie to stack składający się z 35% najostrzejszych klatek spośród 1500 klatek zarejestrowanych. Data i miejsce wykonania zdjęcia: 27 września 2021, Gostynin.

Tomasz Balcerzak, www.balcerzak.info

 


Gostyniński wątek astrofotograficzny #2. Dziś nieco o naszym Księżycu   

Gostyniński wątek astrofotograficzny #2. Dziś nieco o naszym Księżycu  

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 3°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 20 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama