- Nie zgadzamy się, by najgroźniejsi przestępcy w Polsce (pedofile, gwałciciele, zabójcy) powracali do życia w społeczeństwie i wychodzili na wolność w Czersku. Żądamy natychmiastowego zaprzestania prac związanych z utworzeniem filii Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjacyjnym - czytamy w petycji skierowanej do Ministerstwa Zdrowia.
Ministertswo odpowiada.
Szanowni Państwo,
Odpowiadając na petycję zawierającą sprzeciw mieszkańców wobec utworzenia filii Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w mieście Czersk, Departament Zdrowia Publicznego uprzejmie informuje, że adaptacja Oddziału na rzecz Ośrodka jest rozwiązaniem tymczasowym, które funkcjonować będzie do czasu utworzenia docelowej siedziby Ośrodka. Należy podkreślić, że wybór obiektu w Czersku był poprzedzony analizą wariantów, wśród parametrów brane były takie czynniki jak bliskość położenia Ośrodka w Gostyninie, zamknięta infrastruktura możliwa do adaptacji na potrzeby podmiotu leczniczego oraz fakt posiadania stosownych zabezpieczeń techniczno-ochronnych, uniemożliwiających wydostanie się na zewnątrz pacjentów. Ministerstwo Zdrowia uprzejmie informuje, iż zadaniem ośrodka jest realizacja orzeczeń sądowych wydanych w trybie ustawy z dnia 22 listopada 2003 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób (Dz. U. z 2021 r. poz. 1638). Podkreślenia wymaga, iż sprawcy kierowani w trybie ww. ustawy, pomimo, iż zakończyli odbywanie kary pozbawienia wolności w jednostkach penitencjarnych, z opinii biegłych zostali uznali, iż w dalszym ciągu stwarzają powszechne niebezpieczeństwo dla społeczeństwa i zachodzi wysokie prawdopodobieństwo ponownego popełnienia czynu zabronionego, co wiąże się z potrzebą ich niezwłocznego umieszczenia w Ośrodku. Podkreślić należy 2 także, iż warunki zabezpieczenia określone przepisami ww. ustawy uniemożliwiają samowolne oddalenie się tych osób z miejsca pobytu. Z uwagi na konieczność zagwarantowania bezpieczeństwa publicznego i ochrony społeczeństwa konieczne jest zapewnienie miejsc dla osób kierowanych przez sądy w trybie ww. ustawy, celem objęcia tych osób odpowiednim postępowaniem terapeutycznym, którego celem jest poprawa stanu ich zdrowia i zachowania w stopniu umożliwiającym funkcjonowanie w społeczeństwie w sposób niestwarzający zagrożenia życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.
Przypomnijmy, iż na Zalesiu trwają działania związane z budową docelowego ośrodka oraz wprowadzenia kompleksowych zmian w jego funkcjonowaniu. Na budowę zostały zabezpieczone środki finansowe przewidziane w ustawie o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. W ośrodku aktualnie przebywa 94 pacjentów.
and.
Napisz komentarz
Komentarze