Jak chronić i leczyć wątrobę? Jakie ekstrakty z roślin wspomagają regenerację wątroby?

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w ciele człowieka. Waży średnio około półtora kilograma i ma niesamowite zdolności do samoregeneracji. Bóle wątroby pojawiają się z wielu powodów i mogą świadczyć o niezdrowej diecie, ale także o poważnej chorobie.

Jak rozpoznać ból wątroby?

Zdrowa wątroba zależy przede wszystkim od odpowiedniej diety. Należy unikać toksyn, spożywać odpowiednią ilość roślinnych produktów w diecie, w szczególności zielonych warzyw liściastych oraz kwaśnych owoców stymulujących wydzielanie soków trawiennych. Powinno się spożywać produkty w możliwie naturalnej postaci, jak najmniej przetworzone. Wątrobie szkodzi dieta bogata w węglowodany proste, takie jak białe pieczywo, biały ryż i makarony. Z kolei częste sięganie po kiszonki ma zbawienny wpływ na przyspieszenie procesów trawiennych i na zdrowie wątroby. Bardzo ważne jest również dodanie do diety ziół polepszających pracę wątroby.

Sygnałem alarmowym jest ból po prawej stronie brzucha. Wątroba zlokalizowana jest bowiem pod prawym łukiem żebrowym i często ból w tej okolicy wskazywać może na problemy z tym organem. Ból wątrobowy może mieć charakter uciskowy. Może towarzyszyć mu uczucie kłucia lub rozpierania wewnątrz brzucha, kłuciem. Niekiedy również pojawiają się skurcze. Dolegliwości mogą pojawiać i nasilać się po spożyciu niektórych pokarmów lub występować ze stałym nasileniem.

Sposoby radzenia sobie z bólem wątroby

Ból wątroby należy skonsultować z lekarzem, jednak zanim to nastąpi, można doraźnie pomóc sobie dostępnymi bez recepty lekami przeciwbólowymi i rozkurczowymi oraz preparatami ziołowymi wspomagającymi funkcjonowanie wątroby, sprawdź leki na wątrobę na Wapteka.pl.

Dieta wspomagająca leczenie wątroby

Dzięki odpowiedniej diecie możliwa jest skuteczna detoksykacja organizmu oraz pomoc w wytwarzaniu żółci. Powinna być to dieta lekkostrawna, oparta o produkty gotowane na parze, pieczone lub duszone. Istotne jest także nawadnianie organizmu dobrej jakości wodą i regularne odstępy pomiędzy posiłkami.

Profilaktyka dbania o wątrobę

Warto prowadzić zdrowy, higieniczny tryb życia. Należy ograniczać spożywanie alkoholu oraz innych toksycznych substancji. Istotne jest również minimalizowanie ryzyka związanego z infekcjami, w szczególności z wirusowym zapaleniem wątroby. Zobacz artykuł o bólach wątroby na: wapteka.pl.

Zioła wspomagające leczenie i regenerację wątroby

Ostropest plamisty to roślinny faworyt w dbaniu o zdrową wątrobę. Dzięki zawartości sylimaryny wzmacnia błony śluzowe tego organu, chroniąc go jednocześnie przed działaniem toksyn. Wspomaga naturalną zdolność regeneracyjną wątroby i ma swój udział w procesach oczyszczenia całego organizmu. Ostropest reguluje też pracę pęcherzyka żółciowego i działa antynowotworowo.Innymi cenionymi ziołami wykorzystywanymi w leczeniu wątroby są mięta pieprzowa, krwawnik, dziurawiec, owoc kolendry, owoc kminku, owoc dzikiej róży, palczatka cytrynowa, ziele karczocha, korzeń mniszka lekarskiego oraz korzeń lukrecji. Kompozycje tych ziół w odpowiednio dobranych proporcjach, wspomagają prawidłową pracę wątroby i wspomagają prawidłowe trawienie. Aby upewnić się, że zioła na wątrobę rzeczywiście działają, warto wybierać produkty o pewnym pochodzeniu. Rośliny powinny pochodzić z upraw ekologicznych lub organicznych. Są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia.

 

zdj2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama