Dwa odrestaurowane budynki to perły lokalnej architektury, a dzięki modernizacji odzyskały dawny blask. Mowa o kamienicy z 1809 roku – było to miejsca urodzin ostatniego premiera II RP Sławoja Felicjana Składkowskiego przy ul. Stary Rynek 6 oraz o budynku dawnego Sądu Grodzkiego przy ul. Płockiej 7.
Zachowanie lokalnego dziedzictwa dzięki funduszom europejskim
Dofinansowanie z programu regionalnego na lata 2014-2020 pomogło wykonać następujące prace: osuszenie budynków, wymiana pokrycia dachów, a także zmiana elewacji. Wnioskodawca wymienił okna i drzwi, a w środku przerobił instalację sanitarną i elektryczną. Ważnym elementem projektu była budowa kotłowni i przyłącza gazowego – udało się to wykonać w obu lokalizacjach. Do kamienicy przy ul. Stary Rynek dobudowano zewnętrzną klatkę schodową oraz windę, co ułatwia dostęp osobom z niepełnosprawnościami. Natomiast w budynku przy ul. Płockiej, istniejąca winda została przebudowana i powstał podjazd dla osób z niepełnosprawnościami od strony ulicy Kościuszki.
Zrewitalizowane zabytki Gąbina, pełnią teraz wiele funkcji. W pomieszczeniach dawnego sądu znajdują się przestrzenie dla lokalnych artystów m.in. zespołów muzycznych, kół teatralnych, zespołów tanecznych czy chóru. Swoje miejsce znalazły również biblioteka oraz organizacje pozarządowe. Miejsce tętni życiem i zaprasza na wystawy, koncerty wernisaże oraz konkursy.
Zabytkowa kamienica na starówce to siedziba Społecznego Muzeum Ziemi Gąbińskiej a także Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej i Związku Piłsudczyków Oddział Gąbin. W czterech salach prowadzona jest działalność kulturalna i społeczna, np. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gąbinie, Centrum Integracji Społecznej.
Edyta Al-Tawil
Wydział Informacji i Promocji Funduszy Europejskich
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Napisz komentarz
Komentarze