Co sądzicie o tego typu kadrach?
Patrzymy dokładnie w okolice Galaktyki M106. Wszędzie, gdzie okiem sięgnąć galaktyki! Te bliskie i te bardzo, bardzo dalekie przypominające "kłaczki" w tle. Najlepiej oglądać to zdjęcie w skali 100%... Pamiętajmy, że galaktyki to miejsca w przestrzeni, które są kosmicznymi wyspami – ewoluują, rosną, gromadzą co raz to większą ilość kosmicznego pyłu i gazów, tworzą mgławice, gwiazdy – te z kolei dają istnienie planetom a planety?... no właśnie... sami jesteśmy przykładem życia, które zrodziło się i ewoluuje nie gdzie indziej tylko na planecie.
Teraz trzymajcie się mocno, przytoczę kilka liczb. Według obecnej wiedzy szacuje się, że w widzialnym Wszechświecie znajduje się około 350 miliardów dużych galaktyk oraz 3,5 biliona galaktyk karłowatych... Każda z nich z setkami miliardów gwiazd podobnych do naszego Słońca a wokół nich młode, stare lub dopiero powstające układy planetarne. Czy da się policzyć ile może być we Wszechświecie podobnych miejsc do tego gdzie żyjemy i mieszkamy...?
Poniżej podaję dane kilku galaktyk, które dałem radę zidentyfikować na tym konkretnym swoim zdjęciu. W kadrze jest ich dużo więcej, ale podaję dane tylko tych najbliżej położonych. Wszystkie odległości w milionach lat świetlnych (Mly):
Największa na zdjęciu, po lewej stronie kadru - Galaktyka M106 - 23Mly,
NGC4248 - 24Mly,
NGC4217 - 82Mly,
NGC4231oraz NGC4232 będące w trakcie kolizji - 355Mly,
NGC4226 - 397Mly.
(literowe oznaczenia galaktyk: M - katalog Messiera, NGC – New General Catalogue)
Zdjęcie wykonałem 06 czerwca 2021 na wyjazdowej sesji astrofotograficznej w miejscowości Tończa. W Tończy (w porównaniu do Gostynina) niebo jest zdecydowanie mniej zanieczyszczone światłem i pozwala na lepsze wyłuskiwanie odległych, ciemnych galaktyk.
Prezentowane zdjęcie zdjęcie zdobi miesiąc maj w kalendarzu astronomicznym na rok 2022 wydanym przez Kanał You Tube AstroLife. Mateusz Kalisz – twórca AstroLife zwrócił się do mnie z zapytaniem, czy nie zechciałbym użyczyć swojej fotografii grupy galaktyk M106 do publikacji w kalendarzu – zgodziłem się :) Dziękuję Mateusz – to dla mnie spore wyróżnienie - znaleźć się w jednym projekcie z fotografiami innych mniej lub bardziej znanych polskich astrofotografów, wśród których znajduje się również zdjęcie autorstwa Łukasza Sujki :) Tego Pana chyba nie trzeba przedstawiać :)
Wesołych Świąt, z głową w gwiazdach, dobrej pogody do obserwacji! ;)
Tomasz Balcerzak, www.balcerzak.info
Napisz komentarz
Komentarze