Kontenery chłodnicze i morskie – czym się różnią?
Większa część z nas, osób niezajmujących się zawodowo logistyką i transportem, wie prawdopodobnie, co to są kontenery morskie. Doskonale zdajemy sobie przecież sprawę z faktu, że towary takie jak odzież czy elektronika, jakoś do nas docierają. W ramach uściślenia przypomnijmy jednak, że kontener morski jest metalową, ogromną gabarytowo, skrzynią do transportu tzw. drobnicy. Jego podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie towaru przed ewentualnym zniszczeniem czy uszkodzeniem mechanicznym. Jeśli porównamy je z zewnątrz do kontenerów chłodniczych, raczej nie zauważymy większej różnicy. Zaglądając jednak do ich wnętrza — odkryjemy, że jest ona diametralna. Kontener chłodniczy ma w środku specjalną warstwę do termoizolacji, która zabezpiecza znajdujące się wewnątrz produkty przed zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturą.
Kontenery chłodnicze nie tylko do chłodzenia
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że kontenery chłodnicze nadają się także do grzania. W błąd może wprowadzać ich nazwa. Tymczasem jak się okazuje, dzięki agregatowi można ustawić w ich wnętrzu temperaturę od minus 30 stopni Celsjusza do plus 30 stopni Celsjusza, co pozwala na transport różnego rodzaju egzotycznych owoców czy roślin, które wymagają tropikalnego klimatu.
Co transportuje się w kontenerach chłodniczych?
Zazwyczaj są to przede wszystkim różnego rodzaju mięsa (np. drób) i ryby oraz owoce morze. Są to również produkty mleczne, owoce, warzywa, a także rośliny i lekarstwa.
Wszystkich zainteresowanych zakupem lub wynajmem kontenera chłodniczego serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony krakowskiego producenta kontenerów, czyli firmy Seabox, który jest partnerem tego artykułu. Dlaczego Seabox? Bo to doświadczenie, najwyższa jakość i wsparcie na każdym etapie współpracy.
Napisz komentarz
Komentarze