W parafii św. Marcina trwają rekolekcje, które prowadzi biskup Wiesław Śpiewak. W uroczysty dzień dla szkoły, hierarcha dokonał poświęcenia nowego sztandaru. W homilii zaznaczył bohaterstwo powstańców, którzy do boju szli z nadzieją i często z hasłem Bóg, Honor, Ojczyzna. - Musimy być ludźmi nadziei, która bierze się z wiary – mówił biskup Wiesław Śpiewak zaznaczając, iż Kościół Katolicki odgrywał dużą rolę w dziejach Polski.
Przewodniczący Rady Gminy Tomasz Lewandowski odczytał uchwałę w sprawie nadania nowego patrona placówce w Zwoleniu.
Po mszy świętej zebrani udali się pod pomnik Powstańców Styczniowych w Gaśnem, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Wójt Edmund Zieliński przypomniał bohaterstwo powstańców podkreślając, iż styczniowy zryw narodowy zasługuje na najwyższe uznanie w historii narodu polskiego.
Nadleśniczy Jacek Liziniewicz mówił, że dla powstańców Polska była najważniejsza.
Uczniowie I LO CN-B im.Polskich Spadochroniarzy w Płocku pod przywództwem Mariusza Gieruli wystawili pododdział reprezentacyjny, który m.in. odczytał Apel Pamięci. Wszystko wskazuje na to, że we wrześniu 2018 roku, w Gostyninie powstanie oddział płockiej szkoły. Jak prezentuje się młodzież w mundurach, można zobaczyć w materiale filmowym.
Dalsze uroczystości odbyły się w szkole. Dyrektor Tadeusz Fijałkowski przedstawił wykład związany ze szkolnictwem w Zwoleniu na przestrzeni lat.
Spotkanie zakończyły wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości oraz część artystyczna, podczas której dzieci wystąpiły z przedstawieniem pt. „Będzie Polska w imię Pana”.
Barbara Gierula – emerytowany nauczyciel w szkole w Zwoleniu wygłosiła laudację od "Solidarności" Oświatowej.
".... Tak jak wiatr z nowelki Elizy Orzeszkowej rozgłaszający po świecie Gloria victis -chwałę zwyciężonym, tak i Wy kultywujcie pamięć o powstańcach styczniowych, których bolesne doświadczenia były źródłem siły i wytrwałości w walce o niepodległość całych pokoleń Polaków. Legenda i etos powstania styczniowego, doprowadziły do odrodzenia naszej państwowości po 123 latach niewoli w 1918 r., a państwo konspiracyjne, które wówczas powstało, było źródłem i wzorem, z którego korzystali Józef Piłsudski, Armia Krajowa i „Solidarność”. To są fundamenty polskości - nie byłoby nas dzisiaj tutaj, w niepodległej Rzeczypospolitej, gdyby nie odwaga, desperacja i poświecenie Powstańców Styczniowych w walce z carskim zaborcą o wolność i niepodległość. ..."
12 marca 1863 r. część powstańców została otoczona przez Rosjan w okolicach wsi Gaśno i została zepchnięta do stawu. 49. poniosło śmierć w wodzie.
and.
Napisz komentarz
Komentarze