Należy zauważyć, że kobieta balansowała na granicy jazdy „po użyciu alkoholu” i „w stanie nietrzeźwości”, a więc na granicy wykroczenia i przestępstwa, jakim jest przekroczenie 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierująca pojazdem volvo miała 0,24 mg/l.
W Polsce zabronione jest kierowanie pojazdem w którymkolwiek ze stanów wskazanych powyżej, jednak różne mogą być tego konsekwencje.
Art. 87. § 1. Kodeksu Wykroczeń: Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzekany jest na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,25 mg/l) stanowi przestępstwo z art. 178a kodeksu karnego i zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Przypomnijmy, iż nietrzeźwi oraz znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu kierowcy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz dla zdrowia i życia ludzkiego.
Andrzej Adamski
Redaktor naczelny portalu gostynin24
Napisz komentarz
Komentarze