Mszy św. przewodniczył o. dr Mariusz Słowik, gwardian klasztoru w Niepokalanowie. Homilię wygłosił ks. prałat dr Ryszard Kamiński z Mławy. Obecny był mąż tragicznie zmarłej senator, Włodzimierz Fetliński oraz syn Bartosz, a także dr Alicja Adwent, prezes Instytutu im. Filipa Adwenta (jej tragicznie zmarłego męża, posła parlamentu Europejskiego, w intencji którego od wielu już lat również w Niepokalanowie, zawsze w czerwcu, organizowane są uroczystości rocznicowe upamiętniające jego działalność), przyjaciółka senator Fetlińskiej oraz orędowniczka ocalenia pamięci o pani senator po jej tragicznej śmierci. Obecni byli również przedstawiciele Zakonu Rycerzy Jana Pawła II oraz władz samorządowych różnego szczebla i dużo innych znamienitych osób ze świata nauki, kultury, życia społecznego, a wśród nich m.in. Marzena Piwowar-Zrazek, młodsza koleżanka senator z Akademii Medycznej w Lublinie, Wydział Pielęgniarstwa.
Uroczystość rozpoczęło odczytanie życiorysu senator Fetlińskiej przez Michała Pola, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Mława. Janina Fetlińska całe swoje życie zabiegała o kształcenie nowych pokoleń pielęgniarek, obroniła pracę doktorską z tego zakresu w 1986 roku. Niestety, katastrofa smoleńska uniemożliwiła jej obronę pracy habilitacyjnej w Polskiej Akademii Nauk. Była m.in. senatorem VI i VII kadencji z okręgu płocko-ciechanowskiego, pełniła funkcję m.in. zastępcy przewodniczącego komisji zdrowia, wspaniałym przyjacielem, oddaną żoną i matką, bardzo ceniona przez współpracowników i całe środowisko medyczne. Z zakresu pielęgniarstwa, promocji zdrowia i zdrowia publicznego opublikowała kilkadziesiąt artykułów naukowych. Dla uczczenia jej pamięci ustanowiono stypendium dla zdolnej młodzieży z katolickich rodzin.
Jak mówił kaznodzieja ks. Kamiński, ta Msza św. to wynikający z wiary wyraz pamięci, wdzięczności za jej życie i modlitwy w jej intencji. Podkreślał w homilii, że osobiście znał Janinę Fetlińską. Mówił, że była bardzo życzliwa wobec swoich rozmówców, nigdy nie zostawała obojętna wobec codziennych ludzkich problemów. Miała bardzo dobry kontakt zarówno z przedstawicielami różnych władz samorządowych, organizacji, instytucji jak też ze zwykłymi ludźmi. Co miało wyraz w tym, że w wyborach otrzymywała bardzo dużą liczbę głosów. Jej wielkim dziełem było powstanie w Ciechanowie Państwowej Uczelni Zawodowej im. I. Mościckiego. – Mam też w sercu wdzięczność za serdeczny uścisk dłoni, uśmiech, życzliwą rozmowę, dobre rady i optymizm, czego wiele razy osobiście doświadczałem – wspominał ks. prałat.
W uroczystościach wzięły udział liczne delegacje osób świeckich i konsekrowanych, m.in. z Sochaczewa, Grodziska Mazowieckiego, Milanówka, Żyrardowa, Łowicza, Mławy, Warszawy (z sanktuarium żoliborskiego) i Płocka. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Paweł Ambroziak, organista sanktuarium w Niepokalanowie oraz Ryszard Morka, solista Opery Narodowej w Warszawie, który po nabożeństwie dał krótki koncert pasyjny dedykowany pamięci senator Janiny Fetlińskiej.
Magdalena Szymańska-Topolska
Napisz komentarz
Komentarze