Bezpieczna Wielkanoc na Mazowszu

Już za kilka dni Wielkanoc, jednak jak zawsze, święta mogą też przyczynić się do wzrostu liczby zdarzeń drogowych, zagrożenia bezpieczeństwa, czy też wzmożonej aktywności grup przestępczych. Ma to miejsce szczególnie w rejonach marketów, bazarów, targowisk, placówek bankowych, kościołów i miejsc kultu religijnego, jak i w środkach komunikacji publicznej. Bezpośredni wpływ na liczbę zdarzeń drogowych ma wzmożony ruch pojazdów i pieszych. Dynamiczny wzrost liczby uczestników ruchu na drogach stwarza zagrożenie bezpieczeństwa osób korzystających z dróg, dlatego już od 15 kwietnia policjanci w całym garnizonie mazowieckiem będą prowadzić wzmożone działania prewencyjno-kontrolne.

Tradycyjnie przy okazji tego typu działań, poza zapewnianiem płynności ruchu w miejscach narażonych na „korkowanie”, policjanci będą konsekwentnie reagować na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego, a szczególnie te, które są zaliczane do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. I tak należy się liczyć z większą niż na co dzień częstotliwością pomiarów prędkości i badań stanu trzeźwości kierujących pojazdami. Na drogi wyjadą wszystkie pojazdy wyposażone w wideorejestratory, a pomiary prędkości z wykorzystaniem radarów ręcznych będą prowadzone kaskadowo, przy częstej zmianie miejsc dokonywania pomiarów. Policjanci będą stanowczo reagować na nieprawidłowe wyprzedzanie i niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa, a także na nieprawidłowe korzystanie z dróg przez pieszych i rowerzystów. Wszystko to po to, aby „zahamować” wzrost ilości wypadków.

 

PRZED WYJAZDEM

Przypominamy, w czasie przygotowań do podróży zaplanuj trasę i czas przejazdu tak, abyś nie był zmuszony do jazdy z nadmierną prędkością lub ryzykownego wyprzedzania; - upewnij się, że samochód jest sprawny technicznie (ogumienie, oświetlenie) i odpowiednio wyposażony (gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy); - staraj się planować przejazd w godzinach dziennych, tylko wtedy, gdy naprawdę musisz wybieraj się w podróż nocą. Po zmierzchu jest zła widoczność, jesteś zmęczony, a przez to podróż jest mniej bezpieczna; - pamiętaj, że wszyscy podróżni powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w fotelikach lub na specjalnych podwyższających siedziskach. - w czasie kierowania pojazdem nie powinieneś absorbować swojej uwagi rozmową przez telefon lub pisaniem SMS-ów; - jeżeli poprzedniego dnia spożywałeś alkohol upewnij się przed jazdą, że jesteś już trzeźwy; - jeżeli wybierasz się na wycieczki piesze wzdłuż dróg publicznych, przy których nie ma chodników pamiętaj, że możesz korzystać z jezdni tylko idąc przy jej lewej krawędzi i ustępując miejsca zbliżającym się pojazdom. Jezdnia to część drogi przeznaczona do ruchu pojazdów!

 

W CZASIE ZAKUPÓW

Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach zatłoczonych, takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi. Jesteś narażony na kradzież w momencie, gdy jesteś zajęty - gdy płacisz w kasie lub wchodzisz do autobusu. Aby nie stać się łupem kieszonkowca, w miejscach niebezpiecznych pamiętaj: trzymaj swoją torebkę z przodu, zamknięciem do siebie, nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach, klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować, jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy - unikaj zatłoczonych pojazdów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym, nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb, płacąc za poczynione zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy, podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment, zwracaj uwagę na "sztuczny tłok" i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy hali targowej, zwiększ czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do maskowania momentu penetracji, być może właśnie Twoich kieszeni. Korzystając ze środków komunikacji publicznej: zachowaj szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok: na przystankach, na dworcach kolejowych, autobusowych, w tramwajach itp.; bądź szczególnie ostrożny przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego autobusu czy pociągu; w czasie podróży staraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki; w podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Jeśli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej gotówki; w środkach komunikacji publicznej siadaj blisko kierowcy lub grupy ludzi; w pociągach unikaj pustych przedziałów oraz towarzystwa osób, których wygląd lub zachowanie wzbudza obawy; bądź czujny, podróżując staraj się nie spać; jeśli zostaną Ci skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty pamiętaj, aby jak najszybciej zgłosić ten fakt do najbliższej jednostki Policji. Jak bezpiecznie robić zakupy w internecie, możecie przeczytać tutaj.

 

ZABEZPIECZ MIESZKANIE

Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad. Ty również nim bądź na zasadzie wzajemności!; przed wyjazdem poproś osoby, do których masz zaufanie - zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny, aby zaopiekowali się Twoim mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. wietrząc mieszkanie, włączając światło wieczorem. Poproś, aby zabierali z wycieraczki gazetki reklamowe oraz listy ze skrzynki pocztowej, gdyż może to być znak, że w mieszkaniu nikogo nie ma; zabezpiecz mieszkanie, przede wszystkim zamknij drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętaj o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do domu; staraj się podczas swojej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub większej gotówki; pamiętaj o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem; gdyby po powrocie okazało się, że dokonano włamania do Twojego mieszkania - niczego nie ruszaj i natychmiast powiadom policję.

 

LANY PONIEDZIAŁEK

Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim „Śmigus Dyngus” (np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą) powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.

 

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że Lany Poniedziałek to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne - gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/KGP

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 19 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama