Co obejmuje oferta hostingu?
Wybierając usługę hostingową, sprawdźmy przede wszystkim współdzielony, tani hosting www. Operatorzy Internetowi udostępniają klientom swoje zasoby na różne sposoby, oferując drogie serwery dedykowane, VPS (ang. Virtual Private Server) oraz właśnie hosting współdzielony, którym powinni zainteresować się właściciele niewielkich witryn czy e-sklepów.
W ramach tej usługi operator zapewnia każdemu z użytkowników zgodne z umową parametry hostingu. Klient nie ma jednak praktycznie wpływu na zarządzanie przestrzenią dyskową ani na to gdzie fizycznie znajdują się jego dane. Dla „małego” użytkownika nie jest to zresztą istotne, ponieważ ta forma hostingu z założenia kierowana jest do klientów, którzy nie są zainteresowani zarządzaniem zasobami, lecz potrzebują jedynie dobrze chronionej przestrzeni dla swoich plików.
To właśnie z uwagi na organizowanie serwerów w sposób najbardziej odpowiadający dostawcy internetu, hosting współdzielony może być usługą tanią, zapewniającą jednocześnie bardzo dobre parametry.
Hosting współdzielony, który spełnia nasze oczekiwania
Zwykle hosting współdzielony oferowany jest w dwóch, trzech pakietach do wyboru. Warto przyjrzeć się każdemu z nich, ponieważ pakiety co do zasady konstruowane są w taki sposób, żeby zapewnić jak najkorzystniejsze warunki określonym grupom odbiorców. Najczęściej inne potrzeby mają użytkownicy prostych stron www, a inne właściciele firm czy e-sklepów, a poszczególne pakiety uwzględniają te różnice.
Niezależnie od wybranego pakietu, dobrze jest zwrócić uwagę na parametry, które powinien zapewnić każdy dostawca usług. Będą to w szczególności: stały dostęp do usług (współczynnik SLA), niezawodność połączenia internetowego, backup danych czy ochrona przed cyberprzestępczością.
Na co zwrócić uwagę wybierając pakiet?
Wybierając konkretny pakiet w ramach hostingu współdzielonego, warto przyjrzeć się ze szczególną uwagą tym parametrom, które odgrywają najważniejszą rolę. Należy wśród nich wymienić:
- dowolny podział umownej powierzchni dyskowej według potrzeb użytkownika;
- transfer bez limitu – choć niewielkie serwisy wykorzystują zaledwie do kilku GB transferu miesięcznie i brak ograniczeń nie jest dla nich istotny, nielimitowany transfer może okazać się cenny, jeśli strona się rozwinie;
- możliwość rejestracji większej liczby domen – pozwala to na obsługę wielu witryn w ramach jednej usługi hostingowej, co zwykle jest najwygodniejszym rozwiązaniem.
Jeżeli Twoja strona jest postawiona na WordPressie, Joomli czy Drupalu, zwróć szczególną uwagę na oferowane usługi w zakresie CMS. Musisz wybrać dostawcę, który pozwala na instalację odpowiedniego CMS. Dodatkową zaletą będzie możliwość skorzystania z auto instalatora, co znacznie skraca czas pracy nad witryną.
Ważne parametry poczty e-mail
Istotne są także kwestie związane z obsługą poczty, a w szczególności:
- możliwość jej uruchomienia we własnej domenie;
- nieograniczona liczba kont;
- opcja tworzenia list mailingowych niezbędnych np. dla firm korzystających z tej formy marketingu;
- możliwość konfiguracji autorespondera;
- ochrona antyspamowa i antywirusowa.
Wybierając ofertę hostingową, warto zwrócić uwagę również na dostępność tzw. multipoczty. Różni dostawcy stosują inne nazewnictwo, jednak zasada usługi jest ta sama. Multipoczta umożliwia tworzenie kilku identycznych loginów. Podczas tworzenia adresów e-mail o tej samej nazwie (np. biuro), otrzymujemy niezależnie działające skrzynki, np. [email protected], [email protected] i [email protected].
Napisz komentarz
Komentarze