Na czym polega integracja robotów przemysłowych?

Robotyka w naszym kraju wciąż jest postrzegana jako coś egzotycznego. Jednak setki firm w Polsce już budują swoją działalność w oparciu o roboty. Pierwszym i najbardziej oczywistym przeznaczeniem robotów przemysłowych jest przemysł. Są to roboty wykorzystywane w produkcji: spawanie, malowanie, roboty do konserwacji maszyn lub przenośników, obróbka metali, kontrola jakości itp.

W segmencie robotyki przemysłowej istnieją firmy, które:

  • Produkują roboty przemysłowe
  • Produkują lub dostarczają bazę komponentów
  • Budują systemy do robotyki i włączają je do procesu produkcji
  • Tworzą oprogramowanie dla robotów
  • Zapewniają serwis (czasami funkcję tę pełnią integratorzy lub producenci robotów)

Co ciekawe, same roboty przemysłowe stanowią zaledwie jedną trzecią gotowego rozwiązania zrobotyzowanego, ponieważ nie działają samodzielnie. Integrator robotów przemysłowych jest niezbędną wartością dodaną, bez której przedsiębiorstwo nie osiągnie pożądanego rezultatu. Jest to odrębny segment działalności w dziedzinie robotyki, który odpowiada za opracowanie i wdrożenie danego systemu.

Za co odpowiada integrator robotów przemysłowych?

Każda firma technologiczna ma swój własny, specyficzny proces. W zależności od wykonywanego zadania robot jest wyposażony w urządzenia peryferyjne - palnik spawalniczy, urządzenie do natryskiwania farby lub chwytak. Firma integratorska projektuje system RTK (system nawigacyjny), montuje cały kompleks w swojej siedzibie, programuje go i testuje, a następnie przewozi do siedziby klienta, przeprowadza rozruch i przekazanie do eksploatacji oraz dostarcza projekt. Czasami firmy uważają, że lepiej jest zaoszczędzić pieniądze i opracować dany system we własnym zakresie. Jednak w takim przypadku firma ponosi ryzyko, że nie będzie w stanie zrealizować projektu.

Drugim dużym segmentem rynku jest robotyka usługowa. Może to obejmować wszystkie roboty, które nie są wykorzystywane w produkcji. Roboty usługowe mogą być zarówno robotami konsumenckimi, tj. robotami do użytku osobistego, jak i robotami biznesowymi (do użytku profesjonalnego). Zasadnicza różnica między tymi podgatunkami polega na cenie i wymaganiach jakościowych.

W przypadku rynku konsumenckiego podstawowym wymogiem jest to, aby urządzenie było tanie i dostępne dla masowego odbiorcy, co może odbywać się kosztem niezawodności. Dla firm najważniejsza jest niezawodność i jakość, co oznacza, że koszt tych maszyn będzie nieproporcjonalnie wyższy.

 Aktualna sytuacja na rynku robotyki

Zacznę od najtrudniejszego segmentu, w jakim można startować i rywalizować. Jest to produkcja robotów przemysłowych. Chociaż w Rosji działa kilkanaście firm próbujących budować i sprzedawać własne roboty, w rzeczywistości rynek ten jest już zajęty przez zagranicznych producentów, którzy inwestują w tę dziedzinę od dziesięcioleci. Robotyka przemysłowa rozwija się już od 50 lat. W tym czasie zagraniczne firmy z takich krajów, jak Japonia, Korea Południowa i Chiny, nie tylko wynalazły wszystkie możliwe formy i typy robotów przemysłowych, ale także zdołały tak skalować ich produkcję, aby zoptymalizować koszty wytwarzania tych maszyn.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama