– Flaga to symbol, który powinien jednoczyć – zaznacza marszałek Adam Struzik (sejmikowy klub PSL). – Symbol, z którym powinniśmy się utożsamiać i który określa nas jako Polaków, Europejczyków, ale też Mazowszan. Wywieszając ją przed domem, w miejscu pracy czy nauki, pokażmy, że jesteśmy lokalnymi patriotami, a Mazowsze jest dla nas ważne – dodaje.
ORZEŁ BEZ KORONY
Symbole Mazowsza: flagę, a także herb województwa mazowieckiego, ustanowił Sejmik Województwa Mazowieckiego w 2006 r. Wizerunek flagi (zatwierdzony przez Komisję Heraldyczną, działającą przy MSWiA) przedstawia białego orła bez korony, o złotym dziobie i szponach, umieszczonego z lewej strony prostokątnego płata czerwonej tkaniny. Orzeł został zaprojektowany przez warszawskiego grafika Andrzeja Heidricha.
– Wolność, solidarność, pomocniczość, integralność i samorządność – to wartości towarzyszące nam na co dzień. Dzięki inicjatywie władz województwa każdy mieszkaniec i każda instytucja poprzez wywieszenie flagi Mazowsza może pokazać przywiązanie do tradycji i przynależność do mazowieckiej wspólnoty – zachęca Ludwik Rakowski, przewodniczący sejmiku (klub KO).
Eksponując flagę, pogłębiamy wiedzę oraz przywołujemy wspólną historię i korzenie, a równocześnie dajemy jasny sygnał, że tworzymy silną i solidarną wspólnotę. Od 2021 r. – zgodnie z decyzją sejmiku województwa – może ona nam towarzyszyć i gościć przez cały rok np. w domach, szkołach, urzędach. Każdy mieszkaniec może ją umieszczać i rozpowszechniać, oczywiście zachowując cześć, powagę i szacunek.
POKAŻMY JEDNOŚĆ
W ubiegłym roku nie było chyba miejscowości w regionie, gdzie flaga by nie zawisła. Z dumą wciągnięto ją na maszt w wielu miastach, miasteczkach i wsiach naszego województwa, m.in. w Warszawie, Ciechanowie, Górze Kalwarii, Ostrołęce, Płocku, Siedlcach czy Legionowie. W Dniu Samorządu Terytorialnego wywieszono ją również przed Miejskim Ośrodkiem Kultury w Wołominie. Ostatnich kilkadziesiąt lat to czas olbrzymiego zaangażowania wspólnot lokalnych w rozwój naszego kraju.
– Reforma samorządowa, a później wejście Polski do Unii Europejskiej dało podwaliny pod budowę silnych regionów. Patrząc z perspektywy czasu, zmieniło się wszystko – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk (sejmikowy klub KO). – Dziś Mazowsze to z jednej strony tysiące miejsc pracy, a z drugiej doskonałe miejsce do życia i odpoczynku – przekonuje.
Samorządowcy na co dzień podejmują mnóstwo wyzwań, by dbać o swoje małe ojczyzny. Są oni jak lekarze pierwszego kontaktu, którzy szybko reagują na bolączki mieszkańców. Dobry gospodarz, który widzi problemy mieszkańców, ich potrzeby, marzenia, jest w cenie. Dobrze mieć w pobliżu kogoś, kto dba o to, by w gminie czy mieście niczego nie brakowało. Kogoś, kto żyje tymi samymi problemami, jest jednym z nas. Kto kupuje jabłka na tym samym bazarze, ma dzieci w tym samym przedszkolu, co my, jeździ tymi samymi drogami, spaceruje po tym samym parku i jeździ na wycieczki rowerowe po tej samej okolicy. Ktoś, kto wie, czy ważniejszy jest remont ulicy, budowa skweru albo stadionu, kolejny parking czy kanalizacja. Wie, jak wszelkie kłopoty rozwiązać. I nikt nie ma obaw, by go o to poprosić.
Jedno Mazowsze – wspólna flaga! Niech będzie rozpoznawalna!
Napisz komentarz
Komentarze