Panele słonecznie – kiedy i dla kogo?
Pod względem technicznym nie ma większej różnicy, czy system montowany jest w starym czy nowym budownictwie. Podstawowy wymóg to odpowiednia wytrzymałość konstrukcji dachu. Najlepiej, jeśli stan więźby skontroluje specjalista z uprawnieniami budowlanymi.
Jeśli dach i jego pokrycie nie są przeszkodą, panele można montować. Aby przynosiły one oczekiwany zysk energetyczny, trzeba wcześniej upewnić się, czy będą one skierowane możliwie jak najbardziej na południe. Ważne, aby kąt nachylenia dachu zawierał się w przedziale od 30 do 45 stopni – wtedy instalacja pracuje ze swoją największą wydajnością, gdyż kąt padania słońca na powierzchnię paneli jest najkorzystniejszy. Nie oznacza to wcale, że jeśli posiadamy dom o innej konstrukcji, z odnawialnych źródeł energii musimy rezygnować. Współczesne rozwiązania pozwalają na to, aby nawet fotowoltaika na płaskim dachu generowała zysk.
Ważna jest także powierzchnia
A dokładniej, efektywna, czyli możliwa do wykorzystania powierzchnia dachu. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim połać po optymalnej stronie. Musimy mieć na uwadze, że kominy, okna dachowe, stopnie kominiarskie i wszelkie inne elementy na dachu sprawiają, że powierzchnia do zabudowy się zmniejsza.
Panele fotowoltaiczne występują w wielu rozmiarach, a różnice między konstrukcjami poszczególnych producentów potrafią być spore. Dlatego dobrze jest porównywać oferty i porównywać dane – może się okazać, że mniejszymi panelami lepiej zabudujemy dostępną powierzchnię dachu i w efekcie uzyskamy większą moc instalacji.
Pamiętajmy jednak, że moc to nie wszystko. Ważne są także inne parametry – np. amperaż, czyli natężenie prądu, z jakim może pracować każdy z modułów.
Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?
Bywa, że dom, w którym chcemy zamontować panele zbudowano tak, że posiada on jedynie dach płaski. Wbrew pozorom, takich konstrukcji jest sporo. Zwłaszcza w latach 80-tych ubiegłego wieku popularne były tzw. kostki, czyli domy o kształcie prostopadłościanu, ze stropodachem zamiast klasycznego układu dwuspadowego.
Montaż paneli w takim przypadku również jest możliwy. Robi się to wykorzystując dedykowane stelaże, na których układa się poszczególne moduły. Stelaże powodują, że fotowoltaika na płaskim dachu umieszczona jest pod odpowiednim kątem. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku instalacji lokalizowanej bezpośrednio na gruncie.
Zaletą montażu paneli na płaskim dachu jest możliwość zmiany kierunku ekspozycji względem stron świata. Nie ma tu ograniczeń, takich jak w przypadku dachów ze spadkiem. Stelaże można obrócić względem ścian zewnętrznych tak, aby powierzchnia paneli była skierowana idealnie na południe.
Napisz komentarz
Komentarze