W bieżącym sezonie możemy spodziewać się współwystępowania zachorowań na grypę oraz COVID-19, tzw. twindemia – do takiej sytuacji doszło m.in. w Australii i Wielkiej Brytanii. Światowe organizacje, jak Amerykański Komitet ds. Szczepień Ochronnych czy Brytyjski Wspólny Komitet ds. Szczepienia i Immunizacji rekomendują jak najszybsze zaszczepienie się przeciwko grypie. W Polsce notuje się od 3 do 5 mln zachorowań lub podejrzeń zachorowań rocznie. Realne koszty zachorowania w Polsce wynoszą nawet 3,1 mld złotych, na co wskazuje raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Polacy nie muszą obawiać się o dostępność szczepionek – do Polski trafi ich ok. 3 mln przeznaczonych do refundacji oraz sprzedaży komercyjnej.
Bezpłatne szczepienia w aptekach
Od września br. usługa szczepienia przeciwko grypie w aptekach i placówkach POZ będzie bezpłatna, czyli finansowana przez NFZ. Bezpłatne szczepienia są dostępne w aptekach, które zgłosiły się do oddziałów NFZ w swoim województwie po możliwość rozliczenia finansowego świadczenia zdrowotnego. Refundowane szczepionki na podstawie recepty otrzymają seniorzy w wieku 75+, kobiety w ciąży, dzieci po ukończeniu 6 m.ż., osoby chorujące przewlekle i z obniżoną odpornością oraz pacjenci powyżej 65 r.ż. Za samą usługę szczepienia pacjent nie poniesie żadnego kosztu.
„Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z obciążenia, jakie generują zachorowania oraz powikłania pogrypowe. Farmaceuci są przygotowani do szczepień i czekają w aptekach na pierwszych pacjentów, którzy chcą zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed nadchodzącym sezonem zachorowań. Warto pamiętać, że polskie apteki odwiedza codziennie ok. 2 mln pacjentów.
W aptekach, które zgłosiły swoją gotowość do Wojewódzkich Oddziałów NFZ, od dziś już można poddać się szczepieniu ochronnemu przeciw grypie. Szczepienie to najlepiej przyjąć przed szczytem zachorowań, który przypada zazwyczaj w lutym/marcu” - podkreśla dr n. farm. Mikołaj Konstanty, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.
Droga do szczepienia
W tym sezonie szczepień można zaszczepić się przeciwko grypie zarówno w punktach POZ (dzieci i dorośli), jak i aptekach (dorośli). Pierwszym etapem wykonywanej usługi jest poddanie się kwalifikacji lekarskiej w placówce podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskanie recepty. Następnie można:
- poddać się usłudze szczepiennej w POZ,
• udać się do apteki, aby zakupić tam odpowiednią szczepionkę.
Po zakupie w aptece, można od razu zaszczepić się u farmaceuty, bądź wrócić do punktu szczepień w placówce medycznej, by tam poddać się zabiegowi szczepienia. Polscy farmaceuci są przygotowani na zbliżający się sezon, a pierwsze dostawy szczepionek są już dostępne.
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Program od 10 lat prowadzi w Polsce działania edukacyjne na rzecz budowania świadomości zagrożeń wynikających z tej choroby, jak i podniesienia poziomu wyszczepialności przeciw grypie, zarówno wśród pacjentów z grup ryzyka, jak też w całym społeczeństwie. Więcej informacji na www.opzg.pl
PAP
Napisz komentarz
Komentarze