Jak działa botoks? Kto może zdecydować się na zabieg?

Botoks to zabieg, o którym słyszał już chyba każdy. Obrósł on wieloma mitami, dlatego ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Zastanawiasz się nad poddaniem się tej procedurze, jednak wciąż masz wiele wątpliwości? Pomożemy Ci je rozwiać! Dowiedz się więcej na temat botoksu i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie! O opis zabiegu poprosiliśmy specjalistów z kliniki Novoderm w Łodzi.

Jak działa botoks?

Botoks, a właściwie „Botox”, to nic innego, jak handlowa nazwa preparatu, którego substancją czynną jest toksyna botulinowa. Składnik ten produkowany jest przez drobnoustroje Clostridium botulinum. Substancja ta należy do neurotoksyn. Ma ona zdolność blokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co powoduje rozluźnienie wybranego mięśnia oraz jego unieruchomienie – tłumaczą eksperci kliniki Novoderm w Łodzi. Toksyna botulinowa działa miejscowo, dlatego kluczowe jest jej precyzyjne podanie. Unieruchomienie mięśnia powoduje wygładzenie skóry na czas działania toksyny. To właśnie dzięki temu za sprawą botoksu można uzyskać efekt doskonałej gładkości. Warto wspomnieć, że niekiedy preparat ten podawany bywa profilaktycznie.

Jak wygląda zabieg botoksem?

Z punktu widzenia pacjenta zabieg botoksem jest dosyć prosty. Skóra w miejscu zabiegowym jest starannie oczyszczana i dezynfekowana. Następnie metodą iniekcji podawana jest toksyna botulinowa. Cały zabieg trwa zaledwie ok. 15 minut. Pacjent praktycznie natychmiast po jego przeprowadzeniu może wrócić do swoich codziennych spraw.

Jakie efekty daje zabieg botoksem?

Pierwsze rezultaty działania toksyny botulinowej stosowanej m.in. w Novoderm w Łodzi najczęściej widoczne są po ok.3-7 dniach. Jednak działanie preparatu pogłębia się jeszcze przez pewien czas, dlatego efekt idealnej gładkości najczęściej widać nawet w okolicach 3 tygodni od podania preparatu – tłumaczą specjaliści kliniki Novoderm w Łodzi. Procedurę przeprowadza się jednokrotnie, a jej rezultatem jest doskonała gładkość. Zazwyczaj efekt utrzymuje się przez ok. 3-6 mies., jednak z każdym kolejnym podaniem pozostaje on na dłużej. Gdy rezultat zabiegu przestaje być satysfakcjonujący, procedurę można powtórzyć.

Jak się przygotować do podania botoksu?

Przygotowania do podania botoksu nie są szczególnie skomplikowane ani nie wymagają od pacjenta wielu wyrzeczeń. W pierwszej kolejności przeprowadzana jest konsultacja, w trakcie której wykluczone powinny zostać wszelkie przeciwwskazania. W jej przebiegu omawia się również oczekiwania pacjenta oraz możliwe do uzyskania efekty. Nie trzeba przechodzić żadnych badań. Zaleca się jedynie, aby na dwa dni przed planowanym zabiegiem nie zażywać żadnych substancji powodujących rozrzedzenie krwi, w tym leków, ziół czy alkoholu. Na zabieg należy przyjść bez makijażu.

Jak postępować po podaniu botoksu?

Po podaniu botoksu nie jest konieczne przechodzenie przez okres rekonwalescencji. Należy jedynie pamiętać o kilku ważnych zasadach, które z pewnością lekarz poda Ci po przeprowadzeniu procedury. Ważne jest, aby przez ok. 3-4 godziny po zabiegu unikać pochylania się czy leżenia, a w szczególności snu, podczas którego nie panujemy w pełni nad pozycją ciała. Nie stosująć się do tego zalecenia, narażasz się na przemieszczenie botoksu. Do pielęgnacji twarzy zaleca się używanie delikatnych kosmetyków, najlepiej też przez ok. 24 godziny nie stosować makijażu. W ciągu doby nie zaleca się także intensywnych ćwiczeń, przebywania w wysokich temperaturach czy wykonywać jakiekolwiek czynności przyspieszające krążenie krwi czy podnoszące temperaturę ciała.

Jakie są przeciwwskazania do botoksu?

Iniekcje botoksem przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę są zabiegiem bezpiecznym, jednak nie w każdym przypadku. Niektóre osoby powinny bowiem unikać tego zabiegu. Do przeciwwskazań do jego przeprowadzenia należą:

  • okres ciąży i laktacji;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • choroby nowotworowe;
  • nadwrażliwość na składniki preparatu;
  • zaburzenia krążenia czy pracy serca;
  • niektóre leki;
  • nieustabilizowana cukrzyca;
  • niektóre choroby neurologiczne (np. Miastenia Gravis, zespół Lamberta Eatona);
  • choroby przebiegające z zaburzeniami pracy mięśni;
  • znaczne zaburzenia krzepliwości krwi.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 5°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1036 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama