1. Podział stref w pokoju dziennym
Salon jest miejscem, w którym domownicy spędzają z reguły najwięcej czasu, spotykają się tu razem, rozmawiają, jedzą, bawią się, zapraszają gości. Z uwagi na wielofunkcyjny charakter tego pomieszczenia, warto już na etapie projektu zaplanować gdzie dokładnie znajdzie ewentualny aneks kuchenny, jadalnia, strefa telewizyjna, kącik do czytania i słuchania muzyki itp. Dobrze jest wyraźnie wydzielić poszczególne punkty w salonie, podkreślając je inną podłogą, kolorem ścian, dekoracjami, albo nawet subtelnym przepierzeniem.
2. Wybór mebli wypoczynkowych
Wolisz dużą rogówkę z funkcją spania, czy może dwie mniejsze kanapy ustawione naprzeciw siebie? Do tego fotele, pufy? Ostateczna decyzja o rodzaju umeblowania uzależniona jest najczęściej od ilości miejsca w salonie, a także od jakości spędzania w nim czasu. Jeśli najczęściej na kanapie będziecie z pozostałymi domownikami oglądać telewizję lub grać na konsoli, duża kanapa będzie najlepszym wyborem, jeśli zaś planujecie często przyjmować znajomych, grać w planszówki czy po prostu rozmawiać ze sobą, dwie kanapy i fotele najlepiej powinny spełnić swoją funkję.
3. Aranżacja okienna w salonie
To niezwykle ważny element wystroju każdego wnętrza. Od niego może zależeć ostateczna atmosfera, która będzie w nim panować. Przemyśl czy wolisz praktyczne rolety, czy nie wyobrażasz sobie domu bez nadających mu przytulności firan i zasłon. Wiele osób rezygnuje dziś w ogóle z przesłaniania okna. Najczęściej jednak są to duże przeszklenia z pięknymi widokami, gdzie brak sąsiadów i przypadkowych przechodniów. Innym rozwiązaniem dla odsłoniętych okien są szczelne panele ogrodzeniowe np. z VidaXL.
4. Kolory w salonie
Możesz wziąć pod uwagę aktualne trendy, lecz pamiętaj, że one się zmieniają i najlepiej zawsze podjąć decyzję o kolorystyce, kierując się własnym gustem. Postaw na kolory, wśród których czujesz się dobrze, ale taż miej na względzie wielkość pomieszczenia i jego kształt. Oczywiście ciemna farba optycznie pomniejszy przestrzeń. W przypadku podłużnego pokoju może jednak poprawić jego wygląd. Malując dłuższe ściany na ciemno, zmniejszysz ich dysproporcje względem krótszych. Najbezpieczniej jest zastosować na ścianach neutralne kolory, a w bardziej zdecydowanych wybrać dekoracje. Potem wystarczy wymienić poszewki na poduszki, zasłony, by całkowicie zmienić wystrój.
5. Oświetlenie pokoju dziennego
Dobrze dobrane światło zapewnia nie tylko wygodne funkcjonowanie w pomieszczeniu, ale także nadaje mu charakteru i odpowiedniego klimatu. Salon powinien być wyposażony w kilka punktów świetlnych. Poza górnym światłem w suficie warto zadbać też o osobne lampy nad stołem jadalnianym, kanapą lub fotelem do czytania i w innych miejscach, które uznasz za stosowne.
6. Styl w jakim chcesz urządzić salon
Salon ma być miejscem funkcjonalnym, a przy tym bardzo estetycznym. Będziesz w nim spędzać czas z rodziną i znajomymi, odpoczywać po pracy. Wybierz swój ulubiony styl i postaraj się podążać za nim, wybierając meble oraz dekoracje. Wolisz pełen duszy salon boho, rustykalny, czy może zdecydowanie lepiej będziesz się czuć w minimalistycznym stylu loftowym, nowoczesnym, gdzie wszystko ma swoje miejsce i zdecydowanie jest mniej pracy przy sprzątaniu?
Urządź swój salon w taki sposób, by było w nim czuć Twoją rękę, by nie był bezosobowym pokojem z katalogu, lecz miał "to coś", do czego chętnie będziesz wracać każdego dnia.
Napisz komentarz
Komentarze