Jaki jest powód pisku w uszach? Co należy z nim zrobić?

Pisk w uszach to niepokojący objaw, który może pojawiać się od czasu do czasu lub towarzyszyć pacjentowi stale. Zdarza się, że ta nieprzyjemna dolegliwość jest tak intensywna, że utrudnia efektywny odpoczynek, koncentrację i zasypianie. Dowiedz się, co powoduje piszczenie w uszach, i sprawdź, jak pozbyć się tego problemu zdrowotnego na różne sposoby!

Czym jest pisk w uszach?

Zastanawiasz się, czym tak właściwie jest pisk w uszach? To wrażenie akustyczne, które jest skutkiem zwiększonej aktywności układu nerwowego (uszkodzone rzęski bezzasadnie wysyłają sygnały do układu słuchowego). Warto dodać, że tego rodzaju fantomowe wrażenia słuchowe mogą współwystępować z niedosłuchem lub nadwrażliwością na dźwięki.

Co jest przyczyną pisku w uszach?

Jakie są najczęstsze czynniki sprawcze pisku w uszach? Zdarza się, że piszczenie ma związek z przebytym urazem akustycznym czy infekcją np. bakteryjną. Przyczyną słyszanego dyskomfortu może być również nieprawidłowa higiena uszu, czyli np. czyszczenie kanału słuchowego z użyciem patyczków kosmetycznych (wkładając patyczek do kanału słuchowego, wpychamy woskowinę w jego głąb, zamiast pozbyć się wydzieliny). Tego typu czynności sprzyjają zaleganiu woskowiny w przewodzie słuchowym, co może powodować wspomniane piszczenie w uszach. Oczywiście to nie koniec potencjalnych przyczyn. 

U części pacjentów za piski w uszach odpowiada długotrwała ekspozycja na duży lub umiarkowany hałas, np. w związku z wykonywaną pracą czy udziałem w głośnym koncercie muzycznym. Dlatego pamiętajmy, że przebywając w głośnych miejscach, należy zawsze dbać o ochronę słuchu.

Czynnikiem sprzyjającym piskom w aparacie słuchowym jest wiek, ten problem dość często dotyczy seniorów dotkniętych głuchotą starczą. Wśród przyczyn problemu należy wymienić też choroby laryngologiczne, takie jak:

  • przewlekłe zapalenie ucha środkowego, 
  • osteoskleroza, 
  • wysiękowe zapalenie ucha,
  • schwannoma nerwu przedsionkowo-ślimakowego,
  • choroba Ménière'a.

Bywa, że piszczenie w uszach ma związek z popularnymi schorzeniami internistycznymi, np.: niedokrwistością, nadciśnieniem i niedociśnieniem tętniczym. Problem może mieć również podłoże psychiczne (nerwica, depresja). U części pacjentów czynnikiem sprawczym są choroby tarczycy lub choroby neurologiczne. Do pisków w uszach może przyczynić się też nadużywanie niektórych leków (tzw. polekowe uszkodzenie słuchu). Są to głównie antybiotyki (np. gentamycyna, neomycyna), leki przeciwnowotworowe (np. karboplatyna, oksaliplatyna) diuretyki pętlowe w dużych dawkach.

Te irytujące doznania dźwiękowe mogą powodować też:

  • urazy kręgosłupa szyjnego (np. na skutek wypadku komunikacyjnego),
  • urazy głowy,
  • długotrwałe narażenie na stres.

Jak pozbyć się pisku w uszach?

Kluczem do skutecznego leczenia jest odpowiednia diagnostyka (zwykle podejmowana jest pełna diagnostyka otoneurologiczna i dokładny wywiad z pacjentem). Jeżeli od dłuższego czasu zmagasz się z piskami w uszach, nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa. Jakie kroki podjąć oprócz wizyty u lekarza? Należy unikać przebywania w hałasie i dbać o prawidłową higienę uszu. Zamiast patyczków kosmetycznych używaj specjalistycznych preparatów do oczyszczania uszu z nadmiaru woskowiny. W razie zatkania przewodu słuchowego pomocne może okazać się płukanie uszu u specjalisty.

Źródło problemu leży w psychice? Dobrze jest wprowadzić zdrowe nawyki do swojego życia, nie narażać się na stresujące sytuację, dbać o relaks i odpoczynek. Wiele korzyści może przynieść też rozmowa z psychologiem, psychoterapia, terapia dźwiękiem. W przypadku infekcji i rozpoznania konkretnych chorób wdrażana jest odpowiednio dobrana farmakoterapia. Warto dodać, że w części przypadków nie da się wyleczyć piszczenia w uszach i jedyne, co nam pozostaje, to nauczenie się funkcjonowania z tą dolegliwością.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat schorzeń laryngologicznych, zasad pielęgnacji uszu, sprawdź stronę wyrobu medycznego LIX, gdzie dostępne są ciekawe informacje dotyczące narządu słuchu.

LIX/12020/11/22

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 9 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama