Celem spotkania było kształtowanie wartości patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. - Jak zawsze spotykamy się z myślą o Was i dla Was – mówiła dyrektor szkoły Karolina Golus-Mokok, zwracając się do uczniów.
Na początku wyemitowano film „Powstanie styczniowe na ziemi gostynińskiej”, który przedstawia losy oddziału powstańczego Józefa Łakińskiego w dniach 11-12 marca 1863 roku i tragiczną w skutkach potyczkę pod wsią Gaśno.
W Wieczornicy udział wziął m.in. Tadeusz Biniewicz, artysta rzeźbiarz, autor głównej bryły pomnika w Gaśnem.
Proboszcz z Solca ks. Sławomir Buńkowski zaapelował do młodych aby dokumentować np. na nośnikach elektronicznych ważne wydarzenia dla potomnych.
Dla uczczenia bohaterów tamtych lat zorganizowane zostało wydarzenie muzyczno – historyczne pt. „Narodu krwią pisane czyny 1863”. Jest szansa, że przedstawienie będzie można obejrzeć również w Gostyninie, o dokładnym terminie będziemy informować.
Przy pomniku powstańców Karolina Golus-Mokok przypomniała jedną z pierwszych potyczek na ziemi gostynińskiej z 7 marca 1863 roku, właśnie w tym miejscu między Krzywiem, a Choinkiem oraz przybliżyła historię powstania pomnika.
Na koniec odmówiono Litanię loretańską i złożono wiązanki kwiatów.
and.
Napisz komentarz
Komentarze