Dokładnie 23 maja, sto lat temu w kościele w Solcu podczas ceremonii konsekracji nowej świątyni do bierzmowania przystąpiło ponad 700 osób. Jest to udokumentowane w aktach Archidiecezji Warszawskiej.
23 maja, w środę, już o 8-ej rano Eminencja rozpoczął długie a podniosłe ceremonie konsekracji nowej świątyni pod wezwaniem św. Wojciecha. O godz. 10.30 zaczęła się uroczysta Msza św., po której Eminencja udzielił wiernym zupełnego odpustu. Po Mszy św. katechizacja i bierzmowanie (…), po majowym nabożeństwie jeszcze raz Eminencja bierzmował, tak że wszystkich wybierzmowanych w tej parafii było 753 osoby. Następnego dnia odbyła się szczegółowa lustracja kościoła.
W drodze do Gniezna autobus zatrzymał się w Strzelnie i Trzemesznie. W pierwszej wymienionej miejscowości znajduje się jeden z najważniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce – zespół zabudowań na wzgórzu św. Wojciecha. W Strzelnie urodził się biskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Trzemeszno ma również metrykę średniowieczną. Symbolem miasta jest św. Wojciech.
Na trasie pielgrzymki był też Licheń. Relikwiarz św. Wojciecha ufundowali mieszkańcy Wrzącej.
Św. Wojciech zginął 23 kwietnia 997 roku zamordowany przez pogańskich Prusów. Od ciała odcięto głowę i nabito ją na pal. Bolesław Chrobry dowiedziawszy się o zamordowaniu biskupa wysłał posłów, by jego ciało z rąk oprawców wykupili. Najpierw sprowadzono odciętą głowę, a później resztę zwłok, które złożono w gnieźnieńskim kościele.
Poniżej krótki materiał filmowy z wyprawy do Gniezna.
Napisz komentarz
Komentarze