Skąd wzięła się nazwa Dybanka?
Nazywane Dybanką wzniesienie położone jest 1,5 kilometra na południowy wschód od centrum miasta. Na wzniesieniu znajduje się rezerwat przyrody, a u podnóża – Jezioro Bratoszewskie. Nazwa wzgórza i znajdującego się na nim rezerwatu ma swój rodowód jednej z najstarszych miejskich legend.
W dawnych wiekach przez okolice Gostynina przebiegały aż trzy handlowe szlaki (potwierdziły to badania archeologiczne prowadzone w kilku miejscach miasta i w jego najbliższej okolicy). Jednym z tych szlaków wędrowali kupcy handlujący solą. Za beczkę soli można było wówczas kupić nawet dwie-trzy wioski wraz z mieszkańcami, zabudową oraz inwentarzem. Nic więc dziwnego, że nie brakowało zbójców, którzy napadali na kupieckie karawany.
Zgodnie z miejscową legendą zbóje dybali (czyli czatowali) na kupców właśnie w miejscu, gdzie znajduje się obecna Dybanka.
Jedna z wersji legendy mówi również o tym, że skradziony kupcom towar zbóje chowali w specjalnej grocie, która wydrążona była pod górą, na której obecnie znajduje się gostyniński zamek. Czy wszystkie elementy tej legendy zgadzają się z faktami, dowiecie się Państwo już niebawem.
Napisz komentarz
Komentarze