sobota, 27 kwietnia 2024 13:36
Reklama
News will be here

Wójtowie Ziemi Gostynińskiej i ich kompetencje

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Wójtowie Ziemi Gostynińskiej i ich kompetencje
Akt sprzedaży ziemi wójtowi podpisany przez Kazimierza Wielkiego

Po wcieleniu Ziemi Gostynińskiej do Korony władza w miastach trafiła w ręce wójtów, którzy w myśl prawa niemieckiego, na jakim były lokowane Gostynin i Gąbin, zwani byli zasadźcami. Każdemu wójtowi nadawano wówczas uposażenie gruntowe. W Gostyninie i Osmolinie wyniosło ono dwa łany ziemi uprawnej, w Gąbinie zaś – aż sześć łanów. Wójt Gostynina otrzymał również trzy włóki ziemi z łąkami i ogrodami w królewskiej wsi Kozice. Miał też prawo wolnego wyrębu w puszczy prowadzonego bez ograniczeń. Dom wójta nie był obciążony podatkami (nawet czopowym i posługami). Wójt nie płacił też podatków od warzenia piwa na rzecz dworu. Na dochody wójta składało się między innymi 1/3 opłat targowych i jarmarcznych i 1/3 kar sądowych. Wójt miał prawo do bezpłatnego mielenia zboża w zamkowym młynie.

Wójt zobowiązany był do ściągania ogólnopaństwowych podatków, wymierzania gruntów, utrzymania ładu i porządku w mieście oraz (w razie takiej potrzeby) sprowadzania urzędników. Płacił łanowe i szos (podatek miejski), a na rzecz Kościoła – dziesięcinę. Miał też obowiązek pełnienia służby wojskowej.

Początkowo wójtami byli wymiennie szlachcice i mieszczanie. W XVI wieku stanowisko wójta zaczęli przejmować przedstawiciele lokalnej szlachty (szczególnie mniej zamożni), dla których większą wartością, niż sprawowanie urzędu, były związane z nim dochody. W 1519 roku wójtem Gąbina został podkomorzy płocki Jan Dobrzykowski. W połowie XVI wieku ówczesny wójt Gostynina Paweł Gromadzki dzięki decyzji króla Zygmunta Augista powiększył swoją posiadłość w Kozicach z trzech do ośmiu włók ziemi uprawnej.

Za tydzień – o gospodarce folwarcznej Ziemi Gostynińskiej w XVI wieku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ogłoszenia
Dom letniskowy z dojściem do j. Białego Dom letniskowy z dojściem do j. Białego Tel. 665 424 109. Posiadamy do sprzedaży piękny dom rekreacyjny o pow. ok. 90 m2, z zagwarantowanym dojściem do jeziora Białego. Budynek usytuowany na działce o pow. 797 m2. Dom pięknie i klimatycznie urządzony z możliwością korzystania od zaraz, ogrzewany. Składa się z salonu z kominkiem, 2 sypialni na poddaszu, kuchni z jadalnią, dodatkowego pokoju przy kuchni i łazienki. Nieruchomość w części podpiwniczona przygotowana do użytkowania od zaraz. Działka pięknie zagospodarowana, porośnięta starymi świerkami. Na posesji znajduję się murowany garaż. Media: energia elektryczna, woda z wodociągu gminnego, własna studnia na terenie działki. Zagwarantowane prywatne dojście do jeziora Białe (zakup udziału w drodze do jeziora, w cenie nieruchomości). Nieruchomość zlokalizowana na zamkniętym osiedlu. Prosimy o wcześniejsze umawianie wizyt, ponieważ dom jest pod całodobowym nadzorem ochrony. Dojazd drogą asfaltową, odległość od Gostynina ok 13km, od Płocka ok. 25km, od Warszawy ok. 100km. Lokalizacja: Białe, gmina Gostynin. Cena 555 000 zł do negocjacji Tel. 665 424 109. Więcej informacji udzielimy telefonicznie! Zapraszamy na prezentację, po wcześniejszym umówieniu wizyty. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama