Reklama

Co z tym osiemnastym stycznia?

„Rok 1945 przyniósł wyzwolenie Polsce, a więc i Gostyninowi”. Zdanie to zaczerpnąłem z dostępnego w internecie tekstu o historii Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie.

W tym kontekście nie powinna dziwić cisza, która panuje w Gostyninie na temat zmian nazw ulic, wynikających z ustawy z dn. 1 kwietnia 2016 r. A czy jest co zmieniać w mieście? Chyba tak. Problematyczna staje się nazwa ulicy 18 Stycznia oraz pomnik „Wdzięczności Armii Radzieckiej” (później „Walki i Zwycięstwa”). Kiedy w innych polskich miastach trwała (a w wielu nadal trwa) dyskusja o zmianach nazw ulic i placów, ani burmistrz gostyniński, ani Rada Miasta na ten temat nie zabierają głosu. Oczywiście jest to bezpieczne, bo po 2 września br. sprawą zajmie się wojewoda mazowiecki i to on będzie „winny” zamieszania nazewniczego. Sytuacja jednak zaskakuje. Ostatecznie, nie wiadomo o którym roku mowa jest w nazwie tej ulicy. Choć wszyscy wiedzą, że o 1945, to równie dobrze można dopisać każdy. Tak jak dodano inskrypcję na wspomnianym pomniku, przeniesionym z Rynku na skwer przy Domu Kultury i… problem znikł. Jest to zgodne ze starożytną zasadą, że nazwa określa byt. I pomnik stał się całkiem nowym bytem. Choć z pomnikami, obiektami komunistycznymi, jest nieco inny problem. Mimo to ustawa podchodzi do tych kwestii jednoznacznie.

Moje zastrzeżenia na temat nazwy ulicy 18 Stycznia nie są niczym nowym. Od wielu lat zwracam uwagę na niestosowność tej nazwy, a patronat tego styczniowego dnia sprzed siedemdziesięciu dwóch lat ma się w najlepsze. Niejednokrotnie przekonałem się, jak wielu jest w Gostyninie „wyznawców” wyzwolenia miasta w dniu 18 stycznia 1945 r. Nie rozumiem takiej interpretacji historii i wysuwane pod moim adresem argumenty, zupełnie mnie nie przekonują. Jeśli istotnie w latach 1944 – 45 nastąpiło wyzwolenie Polski, to w jakim celu były antykomunistyczne wystąpienia w następnych latach oraz demontaż systemu w 1989? Czy należy, zgodnie z ówczesną propagandą pezetpeerowską widzieć w nich zryw sił kontrrewolucyjnych przeciw przepełnionemu dobrobytowi socjalistycznemu państwu? Jaki przekaz historyczny jest dawany kolejnym pokoleniom w pozostawianiu dnia 18 stycznia w nazwie ulicy? Daje o sobie znać brak polityki historycznej po roku 1989 i solidnego podejścia do historii w szkołach (mniej ideologii więcej rzetelności). Te niedociągnięcia jeszcze przez wiele lat będą się ujawniać. A dla wydarzeń z takiego dnia jak 18 stycznia 1945 r. i wielu podobnych oraz ludzi związanych z tymi datami, jest miejsce w podręcznikach historii (jak przestroga na przyszłość), a nie na ulicach i placach polskich miast. Jest oczywistym, że zmiany nazw ulic to duże, trudne i kosztowne przedsięwzięcie. Ale wiele takich zmian już dokonano, także w Gostyninie, na przykład ul. Jarosława Dąbrowskiego na Armii Krajowej, ul 1 Maja na 3 Maja. W Krakowie nazwa ulicy 18 Stycznia znikła już dawno i przywrócono jej historyczną nazwę „Królewska”. W Warszawie ul. 17 Stycznia pozostanie, bo interpretacja tej daty nie jest (podobno) jednoznaczna. Czy w Gostyninie powinna nadal być ul. 18 Stycznia?

Przemysław Nowogórski

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

partyzant 23.09.2017 09:33
jeszcze kilka lat mieszania faktami historycznymi i mlode pokolenie stwierdzi,jakie wyzwolenie w 45roku ,przez armie czerwoną???.Jeśli już to przez aliantów,albo partyzantów z Dybanki ,którzy byli w jedynej słusznej partii.Fakt jest niepodważalny do naszego miasta weszli ruscy i pognali faszystów,którzy ewakulowali się koleją ze szpitala wojskowego na Kruku.A zachód nas sprzedał znacznie wczesniej ruskim.Takie są fakty ,trzeba pamietać co nam zrobili jedni i drudzy.Nie wypaczać faktów ,bo tak jest wygodnie.

OSPS 15.09.2017 15:08
Ten były działacz z SLD jest cienki, tyle co se pogada to jego.

edek od kredek 04.09.2017 11:20
Autor tego artykułu to niech sobie pomiesza...ale w swoich majtach. Co by nie myśleć 18 stycznia to data WYZWOLENIA spod okupacji hitlerowskiej po ponad pięciu latach wojny, czy się komuś podoba czy nie. A to czy wyzwolenie nastąpiło z rąk Rosjan, Murzynów czy Marsjan to już naprawdę nie ma znaczenia.

tami 04.09.2017 04:21
A może tak zmienić na prezydenta "tysiąclecia" św. Lecha Kaczyńskiego , jeśli potem nie będzie pasować to zmienimy tylko imię i będzie zamiana na prezesa"tysiąclecia"

boryna 03.09.2017 18:15
U mnie na wiosce mieszka były działacz SLD, znana figura w Gostyninie przed laty. Dziś chłopina mało znaczy w mieście ale co wygaduje na ten rząd, jakie ma nerwy, aż boję się o jego zdrowie. Szanownego pana Nowogórskiego pozdrawiam.

tomaszek 03.09.2017 17:28
18 stycznia 1945r jest częścią historii niech PIS nie wymazuje tego co było

Juliusz 03.09.2017 14:32
a co z ulicami Rewekanta i Makulińskiego

ewik 03.09.2017 11:12
Też zawsze uważałam, że nazwę ulicy 18 Stycznia należy zmienić. Pozdrawiam Pana.Także jestem zdania, że pomnik Bohaterom Wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. powinien powrócić na swoje pierwotne miejsce.

wesołek 03.09.2017 09:02
Jak Panu przeszkadza nazwa ulicy to zawsze można wyjechać z miasta,mi przeszkadza ulica Popiełuszki,Wyszyńskiego,ale nie bije piany bo innym te nazwy się podobają. Zapewne argumentem będzie to że nazwy ww,to sama dobroć ,ale przypominam że kościół zamordował w imię wiary miliony owieczek. Więc lepiej zajmować się bardziej przyziemnymi sprawami ,niż zmianami nazw ulic,placów czy parków.

lolek 02.09.2017 16:35
Postkomuniści i lewacy powiedzą, że tak. Prawica, że nie. Lewactwo krytykuje rząd, a prawica go broni. Lewactwo broni Bolka i ubeków. Prawica go krytykuje itd. Powiedz mi kogo popierasz, a powiem ci kim jesteś.

auto 02.09.2017 21:36
p. nowogorski popierał swego czasu Ruch Palikota, czy jest tak dalej? może felieton?

bezchmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama