Niestety, wielu sprzedawców nie weryfikuje dokładnie okazywanych dokumentów, co otwiera furtkę potencjalnym oszustom.
Podróbka już za 20 złotych
Portal fact-checkingowy Demagog alarmuje o rosnącym problemie oszustw związanych z mDowodem w aplikacji mObywatel. W mediach społecznościowych i na zamkniętych grupach pojawiają się oferty sprzedaży podrobionych dokumentów tożsamości. Cena takiej fałszywki to zaledwie 20 zł.
Cyberprzestępcy oferują gotowe skrypty, które imitują interfejs aplikacji, a nawet sprzedają kod źródłowy umożliwiający stworzenie własnej wersji mDowodu.
Z podróbek chętnie korzysta młodzież, która kupuje np. napoje energetyczne lub alkohol.
Jak sprawdzić autentyczność mDowodu?
Resort cyfryzacji dostrzegł problem i wydał komunikat, w którym przypomina, że autentyczność dokumentu można zweryfikować poprzez oficjalne funkcje aplikacji mObywatel. Weryfikacja obejmuje m.in. skanowanie kodu QR oraz przełączanie się między różnymi ekranami aplikacji. Ministerstwo zaleca również korzystanie z usługi „Sprawdź mDowód”.
Najpewniejszym sposobem na weryfikację mDowodu jest zeskanowanie wygenerowanego kodu QR. System automatycznie potwierdza autentyczność dokumentu. Jest to szybka i bezpieczna metoda, która znaczenie ułatwia proces sprawdzania danych osobowych.
Za kratki na kilka lat
Używanie fałszywego dokumentu jest zgodnie z Kodeksem karnym przestępstwem.
„Kto w celu użycia podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Już 8 milionów Polaków korzysta z tej funkcji w aplikacji mObywatel.
Napisz komentarz
Komentarze