Do wspólnego pobytu na wymianie grupa uczniów przygotowywała się w dniach 20-22 maja 2019 r. podczas seminarium w Trójmieście. Celem było zapoznanie się z tematyką nazizmu i hitlerowskiego terroru, która jest tematem głównym tegorocznej wymiany. W ramach przygotowań do wspólnego z młodzieżą niemiecką odwiedzania miejsc pamięci hitlerowskiego terroru w Polsce, gostynińscy uczniowie zajmowali się zagadnieniem przyczyn i społecznego kontekstu zbrodni nazistowskich. Zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Emigracji w Gdyni, korzystając dodatkowo z oferty edukacyjnej tych placówek. Pod okiem edukatorów odbyły się w muzeach warsztaty na temat „Nazizm. Korzenie zła” oraz „Polacy na wychodźstwie w latach 1939-1945", "Emigracja i migracja jako następstwo II wojny światowej”. Po warsztatach uczniowie prezentowali na forum informacje zapisane w swoich kartach pracy. Na zakończenie każdego warsztatu odbył się panel dyskusyjny i dzielenie się zdobytą wiedzą. Dzięki wizytom w placówkach uczniowie szczegółowo poznali zagadnienie przyczyn i społecznego kontekstu zbrodni nazistowskich.
Grupa uczniów SP3 wraz z opiekunami dyrektorem Adamem Matyszewskim i Elżbietą Szubską-Bieroń udała się także na Westerplatte. Jako przedstawiciele szkoły noszącej imię Obrońców Westerplatte koniecznie chcieliśmy poznać historię tego miejsca, zwiedzić istniejące tam do dziś obiekty, a przede wszystkim oddać cześć poległym tu polskim żołnierzom pochowanym na miejscowym cmentarzu. Oprowadzanie i prelekcję na temat obronny Westerplatte, września 1939 roku w Polsce oraz późniejszych walk polskich żołnierzy na frontach II Wojny Światowej przygotował i przeprowadził edukator z gdańskiego muzeum.
Trzydniowy pobyt w Trójmieście pozwolił uczniom „Trójki” poznać - podczas spaceru Długim Targiem i Długim Pobrzeżem - najpiękniejsze zabytki gdańskiej Starówki, w czasie zwiedzania Gdyni cumujące przy nadbrzeżu historyczne okręty, m.in. ORP Błyskawica i polskie żaglowce Dar Pomorza i Dar Młodzieży. Pobyt w Sopocie dał możliwość odpoczynku na molo i spaceru wśród piękniej architektury tego najsłynniejszego nadmorskiego polskiego kurortu.
Seminarium przygotowawcze miało na celu wprowadzenie uczniów w problematykę narodowego socjalizmu. Skorzystano przy tym ze wsparcia jednych z najlepszych w tym temacie placówek edukacyjnych w kraju. Badanie przeszłości dało uczestnikom podstawę do rozważań o teraźniejszości i okazję do dyskusji nad współczesnymi problemami jak ksenofobia, wykluczenie czy przemoc; przyczyniło się do pogłębienia wiedzy historycznej, a także do rozwoju odwagi cywilnej i dojrzałości obywatelskiej, którzy poprzez poznanie historii inwestują we wspólną europejską przyszłość.
Z unikatowego, a zarazem bardzo trudnego tematycznie projektu skorzystało 10 uczniów Trójki. Projekt otrzymał finansowe wsparcie z międzynarodowej organizacji. Dotacji udzieliła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie. SP3 jest drugą szkołą na Mazowszu realizującą ten zaszczytny projekt.
Adam Matyszewski
Napisz komentarz
Komentarze