Film „Luter” – zaproszenie

500 lat temu, 31 października 1517 roku, augustiański mnich i wykładowca teologii na uniwersytecie w Wittenberdze, Marcin Luter, poddał do dyskusji 95 tez, które wskazywały na błędy Kościoła zachodniego chrześcijaństwa. Wystąpienie Lutra dało początek reformacji, która zmieniła na trwałe oblicze Kościoła. Teolodzy protestanccy z lat 1520-1540 byli przekonani, że gruba warstwa tradycji, która pokryła Kościół rzymski, musi zostać „odkurzona”, by odkryć na nowo wartość apostolskiego (biblijnego) nauczania.

O Marcinie Lutrze i jego działalności (podobnie jak innych reformatorach) formułowane są skrajnie różne opinie. Dla jednych jest heretykiem, dla innych bohaterem. Poniższe wypowiedzi dobitnie potwierdzają jak bardzo różnimy się w ocenie samego Lutra i reformacji.

„Reformacja to długa i nieukończona historia wiary. Tłumaczenie Biblii na języki ojczyste, jej czytanie i rozważanie stworzyło trwałe podwaliny dla rozwoju edukacji. Było też wyznaniem wiary w Boga obecnego w swoim Słowie. Reformacja to ciągłe odkrywanie Ewangelii o miłosiernym Bogu” (bp Jerzy Samiec, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP).

„Siła ludzi takich jak Luter polega na tym, że po prostu biorą Biblię do ręki” (abp Grzegorz Ryś, Kościół katolicki).

„Luter jest heretykiem par excellence. Nie ma w całych dziejach chrześcijaństwa większego heretyka ponad Martina Lutra” (ks. prof. Tadeusz Guz, Kościół katolicki).

„Protestantyzm to awaria cywilizacyjna” (Grzegorz Braun – katolicki publicysta i reżyser filmowy).

Z całą pewnością warto pochylić się nad dorobkiem protestanckiej reformacji, a własne stanowisko na ten temat najlepiej wyrobić poprzez poznanie biografii pisarzy reformacyjnych i ich dzieł. Sam Marcin Luter pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki. Przetłumaczył tekst Biblii na język niemiecki, pisał traktaty i komentarze biblijne (na przykład Księgi Psalmów, Listu do Rzymian czy Listu do Galatów). Jego pisma cieszyły się zainteresowaniem już za jego życia. Za sprawą maszyny drukarskiej były rozpowszechniane w Niemczech, jak i w krajach sąsiednich. Dość szybko (w XVI wieku) pojawiły się też polskie tłumaczenia takich dzieł jak: „Mały katechizm Marcina Lutra”czy „Postylla domowa”.

Wszystkich zainteresowanych XVI-wieczną reformacją i postacią Marcina Lutra zapraszam na film biograficzny o życiu reformatora. Projekcja filmu odbędzie się w niedzielę (29 października), o godz. 17.00 w M.C.H. Stara Betoniarnia (lokal 42).

Piotr Syska

fel1

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 4°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama