Podróżnicze cele Polaków
Polacy pytani w badaniu wielokrotnego wyboru, gdzie chcieliby się wybrać samolotem gdyby mieli taką możliwość, odważnie wskazują na egzotyczne i dalekie kierunki. Jednak największą popularnością wśród respondentów, cieszy się Półwysep Iberyjski – Hiszpania i Portugalia (29%). Na kolejnych miejscach listy najbardziej pożądanych kierunków są Grecja oraz Włochy (po 24%). W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych lokalizacji, aż trzy znajdują się na innym kontynencie niż europejski. Australia i Nowa Zelandia to czwarty wybór Polaków (23%). Niewiele mniej osób wskazało kraje Ameryki Północnej (20%) oraz Dominikanę i Kubę (18%). Wśród wymarzonych lokalizacji Polacy wskazali również: Chorwację (20%), Wyspy Kanaryjskie (19%), kraje skandynawskie (18%) i Majorkę (18%), która zamyka listę TOP 10. Według Alicji De Costres Sobolewskiej, Airport Strategy & Marketing „ASM”, marzenia podróżnicze Polaków zaczynają sięgać coraz dalej, ponieważ oferta portów lotniczych jest coraz szersza i pozwala na wybór nawet egzotycznych miejsc. - Coraz więcej lokalnych lotnisk rozszerza swoją ofertę, proponując bezpośrednie loty do wielu egzotycznych lokalizacji. Najlepszym tego przykładem jest np. Port Lotniczy Lubin. Już teraz mieszkańcy Lublina i okolic mogą latać bezpośrednio w wiele miejsc, w tym m.in. do Tel Awiwu. – zaznacza Alicja De Costres Sobolewska.
Ile osób towarzyszy Polakom w podróży?
Polacy nie lubią podróżować samotnie. Aż 67% badanych w podróż samolotem zabiera jedną lub dwie osoby (36% zabiera jedną osobę, 31% zabiera dwie osoby). Samotnych podróżników jest jedynie 14%, choć warto zwrócić uwagę, że mężczyzn wyjeżdżających samotnie jest zdecydowanie więcej niż kobiet (19% mężczyzn vs. 8% kobiet). W grupie 5-osobowej i większej najczęściej podróżują osoby w wieku od 45 do 55 roku życia (8% przy 3% wskazań ogółu respondentów). Zdaniem Krzysztofa Wójtowicza, Prezesa Portu Lotniczego Lublin, nasza chęć do podróży w grupie wynika z przewagi wyjazdów w celach turystycznych nad służbowymi. – Aż 78% Polaków wybiera samolot jako środek transportu w celach wypoczynkowych. Wyjazdy te odbywają się zazwyczaj w większych grupach, ze znajomymi lub rodziną. Z kolei zaledwie 7% z nas podróżuje samolotem wyłącznie w celach biznesowych, a to właśnie te loty odbywają się zazwyczaj jednoosobowo lub w towarzystwie np. 1 osoby. – Podkreśla Krzysztof Wójtowicz.
***
Port Lotniczy Lublin rozpoczął działalność w grudniu 2012 roku. Od tego momentu regularnie wzrasta liczba pasażerów obsługiwanych przez lotnisko, która w 2017 roku przekroczy 400 tys. osób. Lotnisko, znajdujące się w Świdniku, obsługuje aglomerację lubelską, stanowiąc katalizator rozwoju gospodarczego regionu (m.in. rozwój turystyki przyjazdowej). Obszar oddziaływania lotniska obejmuje także Białoruś oraz Ukrainę Zachodnią. Port Lotniczy Lublin współpracuje z takimi przewoźnikami jak Wizz Air, Ryanair, LOT, easyJet czy Small Planet Airlines.
Piotr Artymowski
Project Manager
CE Communication
Napisz komentarz
Komentarze