Być kobietą 

Kobieta bywa inspiracją, natchnieniem, pięknem: „Jest dla malarza paletą I weną jest dla poety Miłością jest i podnietą Cóż wart byłby świat bez kobiety”

Jednak bycie kobietą, generalnie nie jest łatwe. Szczególnie w zakresie dbania o zdrowie i urodę. Jakby nie patrzeć mężczyźni mają nieco łatwiej – owszem mają problemy z prostatą i -jak wynika z badań - częściej zapadają na choroby wieńcowe.

Natomiast z czym mierzą się kobiety?

W październiku obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy - to dobra okazja, żeby o tym wspomnieć.

Zaczyna się od miesiączki, której towarzyszą bardzo często różne dolegliwości oraz utrata żelaza.

Dużym wysiłkiem dla organizmu jest ciąża i czas po porodzie ( rozstępy, wypadanie włosów, osłabione paznokcie, problemy z wagą) a w przypadku trudności z zajściem w ciążę dochodzi jeszcze długotrwałe leczenie.

Co jeszcze? Otóż częściej niż mężczyźni, kobiety cierpią na migreny, zespół jelita nadwrażliwego, infekcje dróg moczowych, choroby autoimmunologiczne (stwardnienie rozsiane, toczeń, tarczyca Hashimoto) .

Do tego żylaki, zmarszczki, depilacja niepotrzebnych włosów, dbanie o cerę.

Jakby tego mało, kiedy bliski jest czas emerytury i wypoczynku, kiedy dziecię idzie w świat i wydawałoby się, że będzie więcej czasu dla siebie- pojawia się menopauza ze swoimi uciążliwościami i dolegliwościami.

Na szczęście przestaje się o niej mówić szeptem i traktować jak chorobę. Ani to - bowiem -choroba, ani wada organizmu, to normalny czas w naszym biologicznym życiu, o którym zalewani z mediów pogonią za wieczną młodością zapomnieliśmy.

Nadchodzącą menopauzę poprzedzają różnego rodzaju dolegliwości, min.: uderzenia gorąca, nagłe intensywne pocenie się, wzrost wagi mimo braku zmiany diety, rozdrażnienie, wahania nastrojów, spadek libido, zaburzenia snu – z przewagą bezsenności, ogólne uczucie zmęczenia, zmiany skórne, wzrost cholesterolu LDL i wypadanie włosów.

Bardzo często, przy wymienionych wyżej objawach dostrzegamy gwałtowne pogorszenie się stanu skóry: pogłębiają się istniejące już zmarszczki i pojawiają nowe, skóra robi się bardziej sucha, zmienia się owal twarzy i pojawiają „chomiki”.

Wynika to z wielu uwarunkowań: następuje ścieńczenie wszystkich warstw naskórka, zmniejszają się zasoby wodne warstwy rogowej i zwiększa się przeznaskórkowa utrata wody, spada synteza i aktywność fibroblastów, co łączy się ze spadkiem produkowanego kolagenu oraz elastyny, dochodzi do zmian w obrębie kolagenu, takich jak: zmniejszona liczba włókien kolagenowych, – spowolnienie syntezy kolagenu, degeneracja włókien. Ponadto występuje upośledzenie mikrokrążenia, zmniejsza się liczba naczyń krwionośnych w skórze i zmniejsza się metabolizm komórkowy. A to jeszcze nie wszystko. 

Wiele z kobiet, nie dostrzegając tych objawów u siebie myśli, że ma jeszcze czas, żeby myśleć o menopauzie.

A to duży błąd.

Odpowiednie przygotowanie do tego uciążliwego dla kobiety okresu wymaga określenia strategii żywieniowej, aktywności fizycznej i odpowiedniej suplementacji w postaci fitoestrogenów, czyli wytwarzanych przez rośliny substancji, które działają podobnie, jak naturalne kobiece estrogeny. Bardzo popularne naturalne składniki roślinne pomocne w przygotowaniu i przejściu przez menopauzę to ekstrakty min. z: czerwonej koniczyny, pluskwicy groniastej, korzenia lukrecji gładkiej czy z korzenia dzięgla chińskiego.

Ważne jest też uzupełnianie witamin ( C, D3, E, witamin z grupy B), minerałów, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego, aminokwasów budulcowych ( kolagenu, kwasu hialuronowego) - te doustnie przyjmowane składniki włączą się cykl metaboliczny co przełoży się na tworzenie nowych zasobów białek ,usprawni krążenie , poprawi ogólne samopoczucie.

Zalecenia wspomniane w ostatnich akapitach, czyli zdrowa dieta- obfita w warzywa, owoce, chudy nabiał i produkty pełnoziarniste, aktywność fizyczna - jazda na rowerze, spacery, nordic i suplementacja odnoszą się nie tylko do menopauzy.

Są to czynniki bardzo mocno decydujące o naszym dobrostanie, szczególnie zaś odporności, tak potrzebnej w ostatnim czasie.

I o ile nie mamy wpływu na naturalne procesy zachodzące w naszym organizmie, to możemy zdecydować o środkach i sposobach pomocnych w redukcji ich uciążliwości.

Zatem nie trzeba się bać… BYĆ KOBIETĄ !

Jolanta Śmiałkowska

kosmetolog z pasji, szkoleniowiec kosmetyczny,

pasjonatka jazdy na rowerze i zdrowego życia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama