Reklama
Reklama
Reklama

Cmentarze Gostynina

W polskiej obrzędowości religijnej święto zmarłych nabrało wyjątkowego znaczenia. W szczególny sposób dotyczy to dekoracji grobów i odwiedzania cmentarzy, choć z 2 XI (Zaduszki), zwyczaje te przeniesiono na dzień wcześniej (Wszystkich Świętych). W przeszłości na terenie Gostynina było kilka cmentarzy, a po niektórych z nich nie ma dziś śladu. Wobec braku źródeł trudno jest odtworzyć ich historię, a szczególnie czas powstania.

Można przypuszczać, że najstarszy cmentarz znajdował się przy kościele św. Jakuba Apostoła w podgrodowej osadzie, powstałej w XIII w. Zgodnie z ówczesną praktyką, cmentarz leżał wokół kościoła (nawet teren przykościelny zwyczajowo nazywano cmentarzem). Kolejny powstał przy kościele św. Marcina, w mieście lokowanym pod koniec XIV w. Nie da się ustalić jego początków. Cmentarz w tym miejscu funkcjonował najpewniej od chwili przeniesienia do tego kościoła siedziby parafii, co nastąpiło w drugiej połowie XVII w. Jest on potwierdzony w protokole wizytacji biskupiej parafii gostynińskiej, przeprowadzonej w 1776 r. Wydaje się, że po wielkim pożarze miasta (28 V 1809 r.), w czasie którego wypaliło się wnętrze kościoła parafialnego, cmentarz ponownie ulokowano na wzgórzu, przy stojącym tam niewielkim drewnianym kościele św. Jakuba Apostoła. Miejsce to było wówczas własnością rządową. W połowie XIX w. okazało się, że cmentarz jest już za mały na potrzeby Gostynina, ale prywatni właściciele (od 1840 r.) terenu nie godzili się na jego powiększenie. Powstała wówczas myśl założenia cmentarza przy drodze do młyna na Ziejce. Lecz i tu zrodził się problem. Właściciele gruntów wybranych pod nowy cmentarz, również nie godzili się na ich sprzedaż. Trzeba było więc powiększyć już istniejący cmentarz. Nastąpiło to dopiero pod koniec lat 60-ych XIX, gdy nowy właściciel majątku Rataje (rodzina Higersbergerów) przekazał kilka hektarów ziemi pod powiększenie cmentarza. Ulokowany tam cmentarz funkcjonuje do dziś jako cmentarz grzebalny. Choć jest parafialnym, to de facto spełnia rolę cmentarza komunalnego. Dziś dominuje na nim typowa dla ostatnich trzech dekad sztuka sepulkralna. Stąd zwraca uwagę kilka „perełek”, odbiegających od monotonnego schematu, pełnych symboliki wanitatywnej. Są więc złamane kolumny z zawieszonymi na nich wieńcami laurowymi lub girlandami czy oryginalnie opracowane krzyże. Niewątpliwie uwagę zwraca pomnik na grobie Józefy Olszewskiej z motywem anioła rzucającego kwiaty, a całość pomnika i dekoracji utrzymana nieco w charakterze rzeźby secesyjnej. W XIX w. przy tym cmentarzu katolickim znajdował się również cmentarz prawosławny, co potwierdza plan Gostynina z 1895 r.

Przy drodze prowadzącej na cmentarz, po stronie zachodniej od skrzyżowania z ul. Zamkową, wznosi się niewielkie, obecnie zalesione wzgórze. Jego charakterystycznym elementem jest kapliczka z rzeźbą św. Jakuba Apostoła. Na wzgórzu tym znajdował się cmentarz zmarłych w czasie epidemii cholery (prawdopodobnie do dziś nie jest naruszony). Gostynin kilkakrotnie nawiedzały epidemie tej choroby (w latach: 1831, 1837 1848 i 1852). Ta ostatnia była najgroźniejsza. W mieście zachorowało wówczas 109 osób, z czego 70 zmarło (przy ogólnej liczbie mieszkańców ok. 1500 osób). Dziś brak na powierzchni ziemi jakiegokolwiek materialnego śladu po tym cmentarzu.

Pomiędzy wzgórzem zamkowym a Ratajami zachowały się pozostałości cmentarza ewangelicko-augsburskiego. Jego założenie związane było ze sprowadzeniem grupy osadników niemieckich, głównie sukienników, do Gostynia w latach 20-ych XIX w. Car Aleksander I przekazał gminie luterańskiej wzgórze wraz z resztkami zamku, aby wznieść w tym miejscu kościół. W jego pobliżu powstał zaś cmentarz, który użytkowany był do końca II wojny światowej. Później opuszczony, zaniedbany, systematycznie popadał w ruinę. Groby dewastowano, niszczono nagrobki, niekiedy ciekawe przykłady miejscowej sztuki sepulkralnej. Przeprowadzone jakiś czas temu prace porządkowe niewiele zmieniły, a części pomników nagrobnych (krzyże) posłużyły jako balaski uniemożliwiające wjazd samochodów na teren cmentarza. Na cmentarzu wznosi się pomnik na grobie 99 żołnierzy z niemieckiego korpusu rezerwowego. Dzięki wysiłkom, opiekującego się od kilku lat cmentarzem, Karla Guntera Fuchsa, mocno zniszczony pomnik został odrestaurowany. Godna uwagi jest jego pełna symboliki dekoracja reliefowa.

W południowej części Gostynina, w dużej odległości od jego historycznych granic, zlokalizowany został kirkut, czyli cmentarz żydowski, zw. też „bejsakwores” (przy obecnej ul. Gościnnej). Wobec braku źródeł trudno jest ustalić jego początki. Prawdopodobnie nastąpiło to wraz z usamodzielnieniem się gminy żydowskiej w Gostyninie, która wcześnie podlegała gminie gąbińskiej. Można więc przyjąć, że cmentarz ten powstał po koniec XVIII lub na początku XIX w. Na cmentarzu znajdował się grób Jechiela Meira (1816-1888), wybitnego teologa i myśliciela, słynnego „Dobrego Żyda z Gostynia”. Do jego grobu w rocznicę śmierci pielgrzymowało śmierci wielu Żydów, głównie chasydów, z różnych regionów ziem polskich. Już w czasie II wojny światowej kirkut gostyniński uległ zniszczeniu. Kamienne nagrobki (macewy) posłużyły do utwardzania dróg. Kilkanaście lat temu na część z nich natrafiono na jednej z leśnych dróg prowadzących do Skrzan. Po 1945 r. kirkut uległ dalszej dewastacji i ostatecznemu splantowaniu. Na jego części powstało osiedle. W 2018 r. w rezultacie starań Piotra Syski na terenie dawnego cmentarza żydowskiego stanął pomnik, upamiętniający nie tylko samo miejsce, ale również pochowanych na nim gostynińskich Żydów.

W przeszłości w Gostyninie funkcjonował jeszcze jeden cmentarz, położony przy niewielkim kościele św. Ducha. Znajdował się tam również szpital, czyli innymi słowy przytułek. Jego początki też nie są do ustalenia. Ludzie tam zmarli byli chowani na cmentarzu położonym obok. We wspomnianej już wizytacji parafii w 1776 r., zanotowano, że cmentarz był bardzo niewielki. W tym czasie w szpitalu już nikt nie przebywał (z powodu stanu technicznego obiektu). Można się domyślić, że cmentarz również nie był już użytkowany. Kościół, szpital i cmentarz znajdowały się mniej więcej w rejonie dzisiejszego skrzyżowania ulic Zamkowej i Termalnej.

W 2018 r. upamiętniona została wieloetniczna przeszłość Gostynina. Warto w przyszłości (obecna sytuacja w świecie inne stawia priorytety) pomyśleć także nad upamiętnieniem dawnych cmentarzy gostynińskich.

Przemysław Nowogórski

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jola 13.12.2021 11:14
Witam. Czy w Gostyninie są groby wojenne z II WŚ. Szukam osoby która prawdopodobnie zginęła w okolicach w kampanii wrześniowej.

odpowiadam 13.12.2021 11:52
Jola 13-12-2021 11:14
Witam. Czy w Gostyninie są groby wojenne z II WŚ. Szukam osoby która prawdopodobnie zginęła w okolicach w kampanii wrześniowej.
Są.

Hubert 13.12.2021 17:19
odpowiadam 13-12-2021 11:52
Są.
Są jak najbardziej - cmentarz wojenny na Cmentarzu na wzgórzu, oprócz tego w okolicznych miejscowościach również są groby żołnierzy, nawet NN. Z tego co kojarzę w lesie w Podgórzu znajdują się zarośnięty cmentarz żołnierzy niemieckich poległych podczas I wojny światowej o ile dobrze pamietam.

Jola 15.12.2021 22:35
Dziękuję za informacje. A czy są oznaczone groby albo jakieś spisy pochowanych ? Szukam żołnierza zaginionego podczas II ŚW nazywał się Franciszek Kopydłowski.

Przemek 18.12.2021 17:59
Pani Jolu w Kraśnicy i nie zamordowano żołnierza który nazywał się Franciszek Kopydłowski, tylko ja nie wiem komu pomógł mój przodek który został zamordowany w Kraśnicy za to że pomógł polskiemu żołnierzowi w czasie kampami wrześniowej

Jola 16.12.2021 16:43
Dziękuję za informacje. A czy są oznaczone groby albo jakieś spisy pochowanych ?

Przemek 13.12.2021 18:07
Witam w 1940r. w Kraśnicy rozstrzelano osobę która podczas kampanii wrześniowej pomogła polskiemu żołnierzowi

Hubert 02.11.2020 22:25
Świetny artykuł, kawał historii której niestety już nie widać. Czy ma pan jakieś info odnośnie starego kościoła rozebranego przez Niemców? Czy wiadomo jakie dzieła były we wnętrzu kościoła i gdzie się mogly podziać?

Marcin 02.11.2020 17:14
Jak zawsze bardzo ciekawy materiał....i tylko znowu ten niedosyt, ze taki krótki.

zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 9 km/h

Ogłoszenia
Atrakcyjna działka budowlana w otulinie lasu! Posiadamy do sprzedaży działkę budowlaną o pow. ok. 2999 m². Działka bardzo atrakcyjnie położona przy ścianie lasu. Media w pobliżu działki (prąd, woda, linia telefoniczna). Dojazd do działki drogą asfaltową. Okolica cicha nadająca się zarówno pod zabudowę domu całorocznego jak i letniskowego. W sąsiedztwie piękne tereny leśne i domy jednorodzinne. Miejsce bardzo kameralne, dla osób ceniących sobie spokój i piękne widoki w połączeniu z szybkim dojazdem do pracy. Nieruchomość położona ok. 5 km od jeziora Lucieńskiego. Do najczystszego jeziora Białe ok. 9 km. Działka położona niedaleko Gostynina odległość ok. 4 km, od Płocka ok. 20 km, od Warszawy ok. 120 km. Więcej informacji udzielimy telefonicznie pod num: Skontaktuj się lub Skontaktuj się. Cena: 89 000 zł do negocjacji. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Dom w Gostyninie super lokalizacja Tel: 665 424 109 Posiadamy do sprzedaży dom piętrowy o pow. ok. 220 m², na działce o pow. ok. 660 m², znajdujący się w cichej i spokojnej części miasta. Parter budynku składa się z wiatrołapu, dwóch oświetlonych pokoi, przestronnego salonu z wyjściem na duży taras, kuchni, łazienki oraz oddzielnego WC. Na piętrze znajdują się również 2 pokoje z wyjściem na duży wspólny balkon, salon, kuchnia, łazienka i oddzielne WC. W bryle budynku znajduję się także garaż, piwnica wraz z kotłownią. Dom ocieplony, okna plastikowe, ogrzewanie centralne. Działka w całości ogrodzona, bardzo ładnie zagospodarowana. Idealna lokalizacja, osiedle ciche i bardzo spokojne, w bliskim sąsiedztwie lasów. Nieruchomość wyposażona w media: prąd, woda z wodociągu, kanalizacja. Istnieje możliwość przyłącza gazu ( gaz w ulicy). Budynek do remontu i aranżacji we własnym zakresie. Dodatkowo na działce znajduję się budynek gospodarczy oraz co najważniejsze drugi domek o powierzchni użytkowej ok. 20 m2 przeznaczony do zamieszkania z wejściem na nieużytkowe poddasze oraz garażem w bryle budynku. Nieruchomość składa się z jednego pokoju, kuchni oraz łazienki. *Możliwość zamiany domu na mieszkanie znajdujące się na parterze lub na pierwszym piętrze!! Cena 460 000 zł do negocjacji. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. W celu umówienia wizyty prosimy o wcześniejszy tel. pod numer Skontaktuj się. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Piękna działka nad j. Białym - 300 m! Tel: 665 424 109 lub 515 955 229. Do sprzedaży piękna działka budowlana o pow. 1474 m/2. Działka w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, przeznaczona pod zabudowę całoroczną i rekreacyjną (media w pobliżu działki). Okolica bardzo malownicza, usytuowana wśród unikalnych w skali kraju rezerwatów przyrody. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Miejscowość Białe znajduje się wśród kilku jezior: Białe, Sumino, Lucieńskie, Drzesno. Odległość prezentowanej działki od najpiękniejszego i najczystszego ( I klasa czystości wody ) jeziora - Białe ok. 300 m. Jezioro Białe jest najgłębszym jeziorem na pojezierzu gostynińskim i jednym z większych (152 ha) Przybliżone wymiary działki: szerokość ok. 26m, długość ok. 51m. Odległość z Płocka ok. 25 km, z Warszawy ok. 100 km, z Gostynina ok. 8 km Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena 125 000 zł do negocjacji. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama