Jeśli planujesz zlecenie usługi piaskowania, z pewnością chcesz wiedzieć, ile będziesz musiał zapłacić za powierzenie takiej pracy fachowcom. Choć cenniki poszczególnych firm różnią się od siebie, zwykle uwzględniają podobne przeliczniki. Od czego zatem zależą ceny piaskowania i gdzie warto je zlecać, by być zadowolonym z efektu?
Ile kosztuje piaskowanie?
Trudno jednoznacznie podać cenę piaskowania, ponieważ jest ona uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim należy uwzględnić to, jaki efekt Cię interesuje. Mowa o klasie czystości stali, którą uzyska ona w wyniku wykonania obróbki strumieniowo-ściernej. To, ile kosztuje piaskowanie, zależy zatem między innymi od stopnia oczyszczenia danego elementu.
Zlecając usługę piaskowania, na przykład w firmie Colorest w Krakowie, możesz ustalić, jaki efekt Cię interesuje. Zwykle do oceny czystości stali wykorzystuje się następującą skalę:
- SA1,
- SA2,
- SA2,5,
- SA3.
Im wyższa liczba znajduje się w oznaczeniu, tym czystsza jest stal, która została poddana obróbce. Cena piaskowania jest w tym wypadku również najwyższa. Efekt wykonanych prac zależy także od rodzaju użytego ścierniwa, czyli materiału, który jest nanoszony na czyszczoną powierzchnię.
Piaskowanie – cena za m2 czy za godzinę?
Firmy zajmujące się obróbką strumieniowo-ścierną przyjmują różne przeliczniki, według których ustalają ceny piaskowania. Sposób obliczania kosztu usługi zależy w dużej mierze od:
- kształtu czyszczonego obiektu,
- oczekiwanej klasy czystości po obróbce,
- użytego ścierniwa.
Dlatego przeglądając cenniki różnych firm, możesz spotkać się zarówno z ceną piaskowania za godzinę, jak i za 1 metr kwadratowy. Od czego to zależy?
Zwykle od kształtu czyszczonego obiektu. W przypadku przedmiotów lub powierzchni o regularnej formie nie ma trudności z przeliczeniem ceny piaskowania za m2. Natomiast, jeśli obróbce ma zostać poddana konstrukcja o skomplikowanym kształcie, na przykład silnik samochodowy, przyjmuje się ustalanie ceny ze względu na ilość czasu poświęconego na wykonanie usługi. Dlatego zawsze warto pytać o koszt konkretnej usługi z uwzględnieniem rodzaju ścierniwa, wielkości obiektu i klasy czystości po obróbce.
Napisz komentarz
Komentarze