Czy każda dieta przy problemach żołądkowych będzie dobra?
Wybierając dietę, należy mieć na uwadze to, że każdy z dostępnych systemów żywienia ma różny cel. Dieta z wysoką zawartością białka i niższą zawartością węglowodanów i tłuszczy, nie sprawdzi się raczej u osób, którym potrzebna jest dieta przy biegunce i podobnych dolegliwościach. Aby nie dopuszczać do sytuacji, w której nasze ciało zaczyna odmawiać posłuszeństwa i dodatkowo stresować je, spożywając produkty, z którymi ciężko mu się uporać, dieta musi być dobrze przemyślana i często będziemy musieli ograniczać lub całkowicie rezygnować z produktów, które lubimy jeść. Sprawę nieco komplikuje też fakt, że niekoniecznie dwie osoby z takimi samymi dolegliwościami żołądkowymi i korzystające z tej samej diety, będą dobrze ją tolerować. Mimo to istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować przy ustalaniu diety. Swoje problemy gastryczne najlepiej jest wcześniej skonsultować z lekarzem rodzinnym, a najlepiej dietetykiem.
Wskazówki, które sprawdzą się u wszystkich
Tak samo, jak my nie lubimy czasami być zaskakiwani, tak samo nasz organizm woli przewidywalne sytuacje i kontrolę nad tym, co się dzieje. Jedzenie w pośpiechu i na stojąco, za długie lub zbyt krótkie przerwy między posiłkami, olbrzymie porcje i nadużywanie fast foodów, a także używki, to tylko jedne z wielu przyczyn tego, że odczuwamy na sobie negatywne skutki w postaci bólu brzucha, wzdęć, biegunki, zaparć czy apatii. Lekkostrawna, nieagresywna dieta będzie dobrym rozwiązaniem. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować od razu ze wszystkiego, co lubimy jeść. Zgodnie ze wspomnianą zasada, zachowajmy spokój i nie narzucajmy większego stresu organizmowi. Przyda się tutaj duża cierpliwość i wytrwałość. Powoli wykluczajmy pojedyncze produkty na okres np. miesiąca i koniecznie zanotujmy po każdym posiłku, jak się czujemy. Niech każdy posiłek będzie miał swoją określoną porę, bez zbyt długich przerw lub podjadania. Zadbajmy też o spokój podczas jedzenia i jak największe skupienie się tylko na tej czynności. Ostatni posiłek powinien być zjedzony od dwóch, a czasem nawet do trzech godzin przed zaśnięciem. Często dzieje się tak, że na koniec dnia mamy wrażenie, że nie najedliśmy się, a wtedy objadamy się przed snem, co najczęściej skutkuje nieprzespaną nocą albo koszmarem dnia następnego.
Co na początek wyrzucić ze swojego jadłospisu?
Zdecydujmy się na duże ograniczenie lub wykluczenie na jakiś ostrych przypraw, produktów wędzonych i marynowanych, napojów kwaśnych i gazowanych, mocnej herbaty i kawy, alkoholu, owoców ciężkostrawnych, mocnych bulionów, grzybów, warzyw kapustnych, a nawet pomidorów. Dolegliwości często związane są ze zbyt dużą podażą błonnika, który znajdziemy w kaszach, płatkach zbożowych i pieczywie żytnim. Najlepiej wszystkie potrawy spożywać gotowane lub duszone. O ile jest to możliwe, unikajmy smażenia — wtedy najlepiej dodać zdrowe tłuszcze do posiłku na koniec. Uprawiajmy sport regularnie i zadbajmy o to, aby dieta działała na naszą korzyść.
Napisz komentarz
Komentarze