Bezpieczeństwo w pracy - przepisy i rozsądek
Stosowanie przepisów Bhp w stolarstwie ma niestety dwa oblicza. O ile w dużych, profesjonalnych zakładach jest to normą, ro już w małych warsztatach rzemieślniczych niekoniecznie. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Przede wszystkim, podobnie jak w innych innych branżach, często koszty produkcji, utrzymania kadry i zachowanie płynności dostaw surowca, zaburza nieco hierarchię wartości i miesza priorytety.
Dużych przedsiębiorców po prostu nie stać na lekceważenie zasad bezpieczeństwa w prywatnej działalności. Horrendalne sumy wypłacane w ramach odszkodowań ofiarom wypadków w pracy, zupełnie nie idą w parze z racjonalną polityką gospodarczą każdego ambitnego producenta branży stolarskiej.
Inaczej przedstawia się sytuacja na amatorskim rynku związanym z produkcją drewna. Smutny przykład stanowią lokalne sieci prymitywnych, często jednoosobowych warsztatów stolarskich. W Małopolsce drobnym rzemiosłem stolarskim zajmują się niemal całe wioski. U co trzeciego mężczyzny stwierdzono ubytek co najmniej jednego palca u dłoni. Przyczyn można upatrywać pośrednio w warunkach ekonomicznych, a częściowo w braku świadomości i braku stosowania przepisów bezpieczeństwa. Ci ludzie posiadają zdolności do wyrabiania produktów, są w to bardzo zaangażowani, ale najwyraźniej nie stać ich na zakup bezpiecznego urządzenia.
Przestrzeganie przepisów BHP, a zyski i straty
W znacznie dogodniejszej sytuacji są przedsiębiorcy dysponujący dużym kapitałem. Ci bowiem mogą podnieść bezpieczeństwo kupując profesjonalne maszyny stolarskie (zob. https://maszyny-stolarskie.com.pl/pily/dwupily-ukosnice/). Przepisy jasno stanowią jakie warunki Bhp musi spełniać każdy zakład stolarski. Przede wszystkim zakupione maszyny muszą bezwzględnie posiadać certyfikat na znak bezpieczeństwa. Maszyny do zakładu stolarskiego powinny być regularnie, co dwa lata sprawdzane przez osoby do tego uprawnione. Po okresowych przeglądach muszą być na bieżąco naprawiane. Tych czynności może podjąć się jedynie osoba o odpowiednich kwalifikacjach.
Inwestycja w profesjonalne maszyny stolarskie to dobry i mądry krok. Zamiast dźwigać na sobie ciężar odpowiedzialności za poszkodowanych pracowników i wydawać kapitał na odszkodowania, lepiej stworzyć bezpieczne warunki i prowadzić działalność zgodnie z założeniami.
Napisz komentarz
Komentarze