Reklama

Budownictwo: Co warto wiedzieć o współczynniku przenikania ciepła U?

Współczynnik przenikania ciepła to wartość, z którą często spotykamy się w kontekście materiałów budowlanych i wykończeniowych. Określany jako U określa przepływy ciepła przez przegrody budowlane – ściany, drzwi i okna. To z nim bezpośrednio związana jest energooszczędność obiektu, dlatego tak dużą wagę przywiązuje się do tej wartości.

Współczynnik U – czym jest?

Współczynnik przenikania ciepła wyrażany w jednostce U służy do określania, jaka ilość ciepła przepływa przez jednostkę powierzchni i prowadzi do powstawania różnic temperatur po obu stronach przegrody. Mierzy się ją w stopniach Kelwina i zapisuje jako W/m²K. W przeciwieństwie do innego współczynnika, czyli lambda, służy do szacowania strat ciepła dla całych przegród, a nie materiałów zastosowanych od ich izolacji. Dlatego mówimy o stratach ciepła, które uchodzi przez okna, drzwi, dachy czy stropy i powoduje wychładzanie pomieszczeń zimą, a nadmierne nagrzewanie latem.  Inne obliczenia stosuje się w przypadku powierzchni wielowarstwowych, a inne dla jednorodnych. Np. w przypadku stolarki, która ma przeszklenia oddzielnie wylicza się wartości dla szyb, a oddzielnie dla ram. Otrzymana w ten sposób średnia to współczynnik dla całego okna lub drzwi.

O wysokości współczynnika U decydują opracowujący normy dla konstrukcji budynków. Oczywiście zmiany w tym zakresie są dynamiczne i z roku na rok zaostrzają się. W 2021 roku dla ścian zewnętrznych przepisy prawa budowlanego przewidywały współczynnik 0,23 W/m²K, a dla stropodachów 0,18 W/m²K. Takie zmiany wymuszają stosowanie skutecznych systemów izolacji, takich jak wełna szklana (zob. https://www.diamondexpert.pl/kategoria/welna-szklana/) czy piana PUR.

Dlaczego współczynnik U jest ważny?

Współczynnik U i zaostrzające się przepisy dotyczące jego obliczania to nie wymysł o charakterze politycznym, lecz element długofalowych działań zmierzających do ochrony środowiska naturalnego. Wiąże się z tym także odczuwanie komfortu termicznego domowników, którzy nie muszą obawiać się dużych strat ciepła.

Czy wiesz, że w starym budownictwie, przy źle wykonanej lub niezrobionej izolacji mogą one wynosić nawet od 15 do 30%? To realnie przekłada się na rachunki za energię elektryczną, gaz lub paliwo stałe, a także przyczynia się do zwiększonego spalania i emisji większej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery. Chcąc  tego uniknąć inwestorzy muszą przestrzegać przepisów, a dzisiaj budownictwo energooszczędne zyskuje na popularności. Rozumieją oni znaczenie dobrej termoizolacji dla jakości późniejszego życia.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Gostynin

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 10 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama